Loe

Vanemuise teatri suures majas käib remont

Tartu Postimees

Vanemuise teatri juhi kohusetäitjat Aivar Mäed tema eemalviibimistel asendav Kulvo Tamra alustab remonditeemalistele küsimustele vastamist orkestriruumidest.

Miks oli tarvis remont ette võtta?
Teater algab garderoobist nii teatrikülastajatele kui ka teatritegijatele. Vanemuise suure maja saal ja muud publikualad on viimastel aastatel saanud uue kuue, aga näitlejate, solistide, koorilauljate ja teiste vanemuislaste töökeskkond jätab soovida.
Täna on paljud töö- ja olmeruumid sellises seisus, nagu need olid üle 35 aasta tagasi, kui Vanemuise suur maja avati.
Võtsime nüüd tugevalt käsile eelmisel aastal kergelt alustatud remondi nullkorrusel. Märtsi alguseks peaks seal remonditud saama orkestri gar?eroobid, dirigendiruum, puhketuba, WC, dušš – ühesõnaga kõik sealsed ruumid.

Kui palju see maksab?
Remont on ulatuslik, sest ruutmeetreid on päris palju. Raha kulub umbes 900 000 krooni, millest väga suure osa võtavad ventilatsiooniagregaadid. Nüüd saavad ka nullkorrusel asuvad töökojad tervisekaitse nõuetele vastava ventilatsiooni.

Kas remont piirdub nullkorrusega?
Ei, suvel püüame korrastada ka esinejate garderoobid ja administratsiooniploki, mille teeme ühtlasi logistiliselt kompaktsemaks.
Värskenduse saavad ka ülakorruste proovisaalid, milles tänini puudub korralik ventilatsioon. Nii et tegelikult on kõik need aastad tehtud seal proove kergelt öeldes õhupuuduses. Rääkimata valgustusest.

Kui palju neelab remont suures majas raha uue hooaja alguseni?
Umbes 5,5 miljonit krooni. Tahaksime augusti lõpuks ära teha kogu lavataguse ringi.

Mida andsid laealused tööd Sadamateatris?
Sadamateatri uued tehnoloogilised lahendused on raha poolest suhteliselt väikesed, aga nende kasutegur on väga suur.
Täna on võimalik kõndida Sadamateatri lae all, et paigaldada ja suunata prožektoreid. See hõlbustab valgustajate tööd. Nüüd on seal võimalik korraldada rohkem üritusi, seni läks lõviosa ajast nende ettevalmistamiseks.

Millal algab remont teatri väikeses majas?
Väike maja on kavas korda teha 2006. aastaks, eesti kutselise teatri sajandaks aastapäevaks.
Vanemuise väike maja on Baltikumis ja Skandinaavias üks stiilseimaid ja paremaid ooperiteatreid – eriti akustika poolest. Seda renoveeris 1980. aastate lõpul üks Poola firma. Möödunud on küll vaid 13-14 aastat, kuid maja on tugevasti amortiseerunud.

Kas see on kõik, mis teatril on tarvis remontida?
Ei ole. Nii nagu igas teatris, käivad ka Vanemuises külalislavastajad, -näitlejad, -lauljad. Seetõttu vajab teater niisugust külalistemaja, nagu on Kuperjanovi tänavas. Seal püüame kevadel korda teha tosin hotellitüüpi tuba, milles on köögiplokk ja dušinurk.

17.02.2004