Loe

Vanemuise teatri kaheteistmiljoniline värskendus lõpeb septembris

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Möödunud aasta kevadel Vanemuise suures majas alanud lavaseadmete väljavahetamine ja ruumide remont jätkub ka sellel kevadel ja suvel.

Teatrijuht Toomas Petersoni sõnul on kogu eelarve mitmeks aastaks koos projekteerimisega 12 miljonit eurot pluss käibemaks. «Selle aastaga peaksime saama remondile tiiru peale,» ütles ta.

Laval ja publikutsoonis

Pärast muusikali «Mamma mia!» kaht viimast etendust eelmisel nädalal kerkisid teatri suure maja ette ja Riia tänava poolsele küljele metallist piirdeaiad. Nende taha sõidavad nüüd peamiselt kahe rajataguse ja ühe kodumaise ettevõtte masinad.

Laval toimetavad needsamad firmad, kes mullu – rahvusvahelise hankekonkursi võitnud Hollandi firma Show Theatre Equipment Trekwerk ja Saksamaa firma Amptown System Company. «Leping oli nendega sõlmitud kahe aasta peale,» ütles Vanemuise juht. «Nendel töödel, mis tehakse publikutsooni värskendamiseks, on peatöövõtja Eviko.»

Välismaised firmad tegutsesid mullu suvel lavapinnast kõrgemal. Nüüd käib töö allpool, hõlmates mehhanisme, mis on põranda sees – pöördlavamasinavärk ja tõstukid, orkestriplatvormid. Käsile on võetud ka 16-meetrine transpordilift, mis liigub töökoja ja maalisaali vahet.

Uue hooaja avab Vanemuine ametlikult 30. septembril. Siis peaksid olema suures majas värskendatud kõik need ruumid, milles liigub publik – kassad, garderoob, fuajee. Saalis uuendatakse istmed, sest need on Petersoni sõnul aastatega natuke ära vajunud, ja muu hulgas muutub kõlarite asukoht.

Ehituste tõttu on suure maja piletikassa praegu suletud. Pääsmeid saab osta Vanemuise väikesest majast või internetist. Etendusi on mängukavas mai lõpuni Sadamateatris, väikses majas ja ERMis. Juulis tuleb toomkiriku varemetes vaatajate ette «Roosi nimi».

Möödunud aastal

Esmaspäeval tutvus Vanemuise suure maja remondiga Kaunase riikliku muusikateatri juht Benjaminas Želvys. «Meie teatris on ka remont,» ütles ta. «Alati tuleb vaadata, kuidas on teistes teatrites: ehk saab midagi head sealt üle võtta.»

Läinud aasta maikuu kulus Vanemuise suures majas vanade seadmete mahavõtmiseks. Muu hulgas lammutati lavaruumi vanad töörõdud, nöörpööning ja valgustussillad. Samuti viidi ära vanad stanged ja mootorid. Hollandi firmale Trekwer alltöövõttu tegeva Ehitustrusti projektijuhi Eerik Staškevitši hinnangul viidi teatrimajast ära 120 tonni terast.

Juuni ja juuli kulusid uute teraskonstruktsioonide paigaldusele ja uue nöörpööningu ehitusele. Samuti pahteldati ja värviti üle nii külglava kui ka pealavaruumi seinad ning rajati üles-alla liikumiseks šaht liftile. Suvega käis teatrimajast läbi umbes 120 ehitajat ja muud spetsialisti.

Vanemuise suur maja valmis legendaarse teatrijuhi ja lavastaja Kaarel Irdi ajal 50 aastat tagasi. Osa lavaseadmetest toimis samast ajast tänini.

Tartu Postimees, 10.05.2017

10.05.2017