Loe

Vanemuise teatepulk antakse töiselt edasi

Eesti Päevaleht

Mati Undi “Tühirand” jõuab septembris Ingomar Vihmari lavastuses Sadamateatri lavale.
Muutuva juhtkonnaga Vanemuise teatril on lähitulevikuks plaanid tehtud ja eeloleva hooaja kava selge.
Uus teatrijuht peaks Aivar Mäe välja vahetama alates järgmise aasta algusest. Järgmisest hooajast alustab Vanemuise draamajuhina Sulev Teppart, kellele koha loovutav Ain Mäeots jätkab teatris lavastajana. Hendrik Vestmanni asemel asub muusikajuhi kohale Toomas Vavilov. Balletijuhina jätkab Mare Tommingas.
Ain Mäeotsa sõnul on eeloleva hooaja uuslavastuste kava sündinud koostöös Sulev Teppardiga. “Sulev on neid lavastusi aksepteerinud, nii et saab rääkida ühisest vastutusest,” ütles lahkuv draamajuht.
Üheks uuslavastuseks sügisel on noore vene näitekirjaniku Viktoria Nikiforova näidend rahast “Jooksvad kulud”, mida Mäeots iseloomustas kui ülekeeratud vindiga lugu röövkapitalismist, kinnitades samas, et kõik näitemängus aset leidnud sündmused on Venemaa elust maha kirjutatud. “Jooksvaid kulusid” tuleb lavastama Mihhail Ugarov Moskvast.
Hiljuti valminud ja hästi vastu võetud film “Tühirand” jõuab nüüd teatrisse, Mati Undi proosa dramatiseerib ja lavastab Vanemuises Ingomar Vihmar. Mängivad lavakunstikoolist Vanemuise teatrisse tulevad noored näitlejad Ragne Pekarev, Laura Peterson, Martin Kõiv ja Markus Luik. Kalju Komissarov lavastab Edward Albee “Kõik aias” ja Jüri Lumiste Laura Cunninghami draama “Beautiful Bodies”. “Ma loodan väga palju Tom Stoppardi “Hüppajatest”, mille lavastab Mart Koldits,” ütles Sulev Teppart veebruarikuusse kavandatud esietenduse kohta. Lavastajadebüüdi lastetükiga teeb Ott Sepp.
Muusikateatri alal tuleb Rossini “Abieluveksli” ja Offenbachi “Hoffmanni lugude” kõrval lavale kodumaine lastelugu – Olev Ehala “Lumekuninganna”.
Tantsulavastustest toob Stanislav Feco Tsehhist välja “Giselle’i”. Poliitilisi teemasid saab tantsus näha Janek Savolaineni lavastatavas “Nixonis”. Mare Tommingas toob välja “Peer Gyndi”.
Praegu käivad Vanemuises muusikali “Chess” proovid. Seda muusikali lavastama tulnud Georg Malvius lootis pidada oma Eesti-töödes vahet, ent see lootus luhtus, kui talle pakuti tuua Tartus välja suurte muusikalide hulka kuuluv “Chess”.
“Rootsis on ABBA üks oluline ikoon ja minu jaoks on väga suur väljakutse selle ikooniga tegeleda,” põhjendas Malvius oma Eestisse naasmist.
Vanemuise teatri “Chess” tuleb Malviuse järgi täiesti teistsugune kui selle varasemad lavastused. “Eesti on eriline koht ja siinne lavastus tuleb täiesti teistsugune kui oli “Chess” Londonis, Stockholmis või siis Torontos,” ütles Malvius. Põhjuseks, mis teeb “Chessi” eriliseks, on seal sisalduv külma sõja temaatika, millel on Eestis läänega võrreldes teistsugune tähendus. “Minu Tartus sündivas “Chessi” lavastuses on eriline koht armastuse teemal,” väitis Malvius.
Lisaks “Chessile” mängitakse algaval suvel möödunud aastal menukalt läinud “Taarkat”.
Oma tavarepertuaari mängib Vanemuine juulikuus Pärnus rannahooajal. Teatri sajandat sünnipäeva tähistatakse aga 12. augustil Tartu laululaval toimuva sünnipäevakontserdiga.

09.05.2006