Loe

Vanemuise sümfooniaorkestri uus kontserdisari annab avalöögi sel laupäeval

Sel laupäeval, 17. oktoobril kell 17 toimub Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis Vanemuise sümfooniaorkestri uue kontserdisarja „Vanemuise kolm orkestrit“ avakontsert. Idee autoriks on sellest hooajast Vanemuise muusikaosakonda ja sümfooniaorkestrit juhtima asunud noor ja särav dirigent Risto Joost, kes soovib sümfooniaorkestri välja tuua oma tavapärasest esinemiskohast ehk orkestriaugust.

Kontserdi idee on tutvustada Vanemuise sümfooniaorkestri nägu, mis etendusi andes ei pruugi hästi esile tulla. „Lisaks hooaja ava- ja lõppkontserdile soovime publikule pakkuda teistsugust formaati, kus saaks oma silma ja kõrvaga näha ja kuulda, milline Vanemuise sümfooniaorkester oma olemuselt on,“ lisab Joost.

Kontserdisarja üheks eesmärgiks on anda võimalus muusikutele särada nii individuaalselt kui kammermuusika vormis. Seetõttu on kontsertide kavadesse valitud rohkelt teoseid, mis nõuavad orkestrantidelt solisti rolli astumist.

Esimesel kontserdil kuuleme Vanemuise orkestri kolme suuremat pillirühma: puupuhkpillid, vaskpuhkpillid ja keelpillid.

Kirsiks tordil saab aga olema löökpillirühma etteaste, peen muusikapala, kus kõik interpreedid on koos ühe instrumendi, suure trummi kallal. Risto Joost toob välja, et see on kindlasti üks eredamaid löökpillinumbreid, mis läbi aegade loodud.

Lisaks traditsioonilistele sümfooniaorkestri paladele mängitakse ka veidi kergemas võtmes lugusid. Nii esitab näiteks vaskpillide ansambel Chris Hazelli teose „Three Brass Cats“, mis on mõeldud just neile, kes klassikalise muusikaga nii sina peal ei ole.

Kontserdi lõpus kõlab üks ilusaim keelpillidele loodud teos – Richard Straussi „Metamorfoosid“. „Ma arvan, et seda teost võiks kirjeldada kui inimese unistust millestki ilusast ja tema soovide täitumisest. Selles on romantilist ilu, intiimsust, väge, võimu, tohutult värve ja hingematvalt ilusat muusikat,“ kirjeldab dirigent Joost.

Uue kontserdisarja teeb eriliseks seegi, et taolist formaati, kus kontserdil esitavad lugusid ühe sümfooniaorkestri neli eri pillirühma, pole viimastel aastakümnetel Eestis kasutatud.

Kontserdisarjas „Vanemuise kolm orkestrit“ on võimalus näha nii Vanemuise sümfooniaorkestri mitmekülgsust kui nautida orkestrantide soolosid.
Järgmine kontsert toimub samuti Tubina saalis 28. novembril kell 16, vahetult enne muusikali „Nunnad hoos“ esietendust.

17. oktoobri kontserdi kava:

Antonín Dvořáki „Serenaad puupuhkpillidele“

Tielman Susato Süit renessansstantsudest

Nebojša Živkovići Trio per Uno 1. osa

Chris Hazelli „Three Brass Cats“

Richard Straussi „Metamorfoosid“

 

15.10.2020