Loe

Vanemuise Sümfooniaorkester ilmutas uue CD eesti muusikaklassikast

Priit Kuusk, www.concert.ee

Priit Kuusk, muusikakriitik

Vanemuise Sümfooniaorkester, mis mängib ka Vanemuise teatri muusikaetendustel, üllitas oma aegade teise plaadi, millele on jäädvustatud kaks väärtteost Eesti muusikaklassikast, heliloojatelt Artur ja Villem Kapilt. Uus CD on valminud teatri muusikajuhi ja peadirigendi Paul Mägi käe all, tema on teinud ka plaadikava valiku.
Orkestri uuel CD-l on Villem Kapi (1913-1964) Sümfoonia nr 2 ja Artur Kapi (1878-1952) „Fantaasia viiulile sümfooniaorkestriga teemal B-A-C-H“. Sümfoonia valmis Villem Kapil 1955. aastal ning Artur Kapi „Fantaasia“ on loodud saksa okupatsiooni ajal 1942. aastal Olav Rootsi tellimusel, kui maestro ise töötas Tallinna Konservatooriumis kompositsiooni eriala professorina. Teatavasti oli Johann Sebastian Bach üks Artur Kapi lemmikheliloojaid.

Paul Mägi leiab, et mõlemat teost meie väärtklassikast on vähe mängitud ja veel vähem plaadistatud ning peab oma orkestri ettekandeid nendest õnnestunuiks. Teoste orkestratsioonid on redigeerinud Kirill Raudsepp ja Paul Mägi ise, „Fantaasia“ soolopartiid mängib teatriorkestri kontsertmeister Kristel Eeroja-Põldoja. Mõlemad teosed salvestati Paul Mägi juhatusel Tartu Jaani kirikus selle aasta maikuu lõpul ja helirežissööriks oli Maido Maadik.

Uut CD-d on nüüd ka esitletud muusikaavalikkusele, esitlus leidis aset 13. septembri pärastlõunal Vanemuise Sümfooniaorkestri avakontserdi eel Vanemuise teatri suures majas. Avakontserdil kõlas Paul Mägi dirigeerimisel Felix Mendelssohn Bartholdy oratoorium „Elias“. See suurejooneline avakava viidi sama koosseisu ja solistidega järgmisel päeval ka Riia Toomkirikusse.

Esitlusele tulnud CD-plaat on teine helikandja, mille Vanemuise Sümfooniaorkester on aegade jooksul salvestanud. Kolme aasta eest ilmus plaat, millele jäädvustati tollase peadirigendi Mihkel Kütsoni juhatusel meie uue muusika klassiku Eino Tambergi helilooming – Viiulikontsert op. 64 ja Ballett-sümfoonia op. 10.

Vanemuise teatris on hoo sisse saanud ka uus ooperihooaeg: 19. septembril etendub siin Gaetano Donizetti ooper „Maria Stuarda“ ning 27. septembril leiab aset Giuseppe Verdi tähtpäeva-aastal tema ooperi „Trubaduur“ etendus. Aga juba 18. oktoobril toimub suursündmusena Tauno Aintsi ooperi „Rehepapp“ maailmaesiettekanne. Ooper on valminud Urmas Lennuki libretol Andrus Kivirähki samanimelise romaani ainetel. Muusikajuht on peadirigent Paul Mägi. 
 

23.09.2013