Loe

Vanemuise Sümfooniaorkester annab hooaja avakontserdi Riia Toomkirikus

Eesti Kontsert , Priit Kuusk, muusikaajakirjanik 

Vanemuise Sümfooniaorkester annab oma peadirigendi Paul Mägi juhatusel uue hooaja avakontserdi esmakordselt väljaspool Eestit, astudes koos Tartu kooride ja rahvusvahelise solistidekoosseisuga üles Riia kuulsas Toomkirikus. Ettekandele tuleb Felix Mendelssohn Bartholdy oratoorium „Elias“.
Mendelsssohni viimaste teoste hulgas valminud, 1846. aastal Birminghami festivali jaoks kirjutatud oratooriumi „Elias“ (oopus 70) ettekande pakkus Riia väga kuulsale kontserdipaigale, umbes tuhat kuulajat mahutavale Toomkirikule Vanemuise teater ning teatri peadirigendi ja kunstilise juhi Paul Mägi rõõmuks võeti see seal ka vastu. Mägi sõnul, kes Lätis peadirigendina töötades seal mitmeid kordi ka varem juhatanud, on Toomkirik oratooriumi ettekandmiseks igati kaunis koht. Meie silmapaistval dirigendil on võimalus „Eliase“ ettekanne teha suurepäraste solistide rahvusvahelise koosseisuga ja muuta see õhtu ka Riia kontserdipublikule sündmuslikuks.

„Elias“ kõlab Riia Toomkirikus laupäeva, 14. septembri õhtul. Selle esitajaiks on Paul Mägi käe all Vanemuise Sümfooniaorkester, Vanemuise Teatri ooperikoor (koormeister Piret Talts) ja Tartu Noortekoor (koormeistrid Kadri Leppoja ja Riho Leppoja), solistideks bass Krišjanis Norvelis (Läti Rahvusooper), sopran Liisi Kasenõmm (Eesti/Saksamaa), metsosopran Jovita Vaškevičiute (Leedu Rahvusooper), tenor Viesturs Jansons (Läti Rahvusooper) ning tenor Reigo Tamm ja Tartu Noortekoori solist Alger Ahuna. On teada, et ka Riia Toomkirikus pole 20 aastat nii suure esitajaskonnaga ettekannet toimunud, kui nüüd seda teevad Vanemuise orkester ja koorid Eestist koos solistidega – publiku ees on vähemalt 160-liikmeline esituskoosseis.

Päev enne Riiat, 13. septembril, toimub Vanemuise Sümfooniaorkestri teine avakontsert sama esitajatekoosseisuga Tartus ning see on Vanemuise Teatri ja Eesti Kontserdi koostööprojekt.

Kolmandat hooaega Vanemuise muusikajuhina alustav Paul Mägi jätkab omaloodud traditsiooni avada teatri orkestri hooaeg suurvormiga: 2011. aastal oli selleks Giusepppe Verdi „Requiem“ ning 2012. aastal Antonín Dvořáki „Stabat mater“. Samas sai Vanemuise Sümfooniaorkester Paul Mägi käe all nüüd valmis oma uue CD, mida avaõhtulgi tutvustatakse. Sellel on vaid eesti muusika väärtklassika – Villem Kapi Sümfoonia nr 2 ning Artur Kapi „Fantaasia viiulile orkestriga teemal B-A-C-H“, kus solistipartiid mängib teatriorkestri kontsertmeister Kristel Eeroja-Põldoja.

12.09.2013