Loe

Vanemuise sügis: ballett, ooper ja viis draamalavastust

Õpetajate Leht

Õpetajate Leht, Vanemuise teatri pressiesindaja Krista Leipsig

Vanemuise teatri 144. hooajal näeb lavavalgust kokku kaksteist uuslavastust. Lisaks anname arvukalt kontserte, mis kõik toimuvad „Vanemuise muusikateater 130” tähe all.

Sügishooaja lavastustest on lavaküpseks saanud kaks. 7. septembril esietendus „Hea põhjatuule vastu”, mille Daniel Glattaueri menuromaani põhjal dramatiseeris ja lavastas Rein Pakk. Teatri Kodus esietendus septembri alguses lastelavastus „Armunud kastis”. Populaarse tšehhi kirjaniku Ludvik Aškenazy samanimelise lastejutu dramatiseeris ning lavastas Leino Rei. „Armunud kastis” teeb mängu ja seikluste kaudu sissevaate täiskasvanute maailma, pakkudes lastele samastumisrõõmu ja -valu ning äratades täiskasvanutes kõditava mälestuse esimesest armumisest.

Novembris tuleb Vanemuise väikeses majas lavale fantastiline ulmemuinasjutt „Totu kuul”. Nikolai Nossovi tuntud lasteloo lavastab Kaili Viidas. „Totu kuul” on kaasahaaravalt lustakas ja seikluslik lugu, mis pakub nalja ja äratundmisrõõmu nii suurematele kui ka väiksematele vaatajatele.

Oktoobris esietendub „Raimon­da” − kaunis klassikaline ballett Aleksandr Glazunovi muusikale. Lavastaja-koreograaf Jelena Pankova lubab ilmtingimata alles hoida Marius Petipa suurepärase koreograafia, kuid muudab selle loo veelgi traagilisemaks ja elusamaks.

Ooperisõprade rõõmuks toimub 18. oktoobril „Rehepapi” maailmaesiettekanne. Tauno Aintsi ooperile on Andrus Kivirähki romaani ainetel kirjutanud libreto Urmas Lennuk, kes on Kivirähki suurepärase ja humoorika ühiskonnakriitilise teksti omal moel vaimukalt üle võlli keeranud. Nimiosa laulab „Rehepapis” Tõnis Mägi, kes teeb oma debüüdi ooperižanris.

Draamalavastustest esietendus septembris netiromanss „Hea põhjatuule vastu”. Daniel Glattaueri samanimelise menuromaani on dramatiseerinud ja lavastanud Rein Pakk. Tegemist on e-kiriromaaniga, mille süžee käivitab ekslikult Leo Leike postkasti saabunud kiri kelleltki Emma Rothnerilt. Publikust saab tunnistaja võõrale ja väga intiimsele kirjavahetusele, millest kujuneb kaunis ja väga vaimukas ning põnev armulugu.

Novembris toob lavastaja Tanel Jonas publiku ette Ray Cooney komöödia „Minu järel, seltsimees!”, mis jutustab vaimukas farsivormis tõestisündinud loo maailma balletiajaloo ühe andekaima meestantsija Rudolf Nurejevi põgenemisest Nõukogude Liidust vabasse läände.

Vanemuise ja Ugala ühistööna valmib Heiti Paku lavastajakäe all novembri lõpus Tom Stoppardi näidendi „Utoopia rannik. III osa. Kaldale heidetud”, mis etendub nii Tartus kui ka Viljandis ning läheb ka ringreisile Tallinnasse. Tom Stoppardi triloogia kaks esimest osa, „Teekond” ja „Laevahukk”, etendusid Tallinna Linnateatri ja Eesti Draamateatri koostöös.

Vanemuises käib ka järjepidev töö noortega, regulaarselt toimuvad harivad loengud ning kohtutakse põnevate inimestega. Oktoobris toimub ooperi „Trubaduur” etenduse eel loeng Verdist. Konkursile „Nägin teatrit” ootame hooaja vältel õpilaste loovtöid teatrist. Parimatest töödest koostame näituse märtsis, mil leiab aset ka hooaja tähtsündmus − konverents „Haridus teatris − teater hariduses”. Õpetajaid hakatakse konverentsile registreerima juba oktoobris. Vanemuise noortetöö maskott Kollane Kass on alustanud ajakirjas Hea Laps teatriarvustuse rubriigiga.

Noortetööst lähemalt https://www.vanemuine.ee/noorsootoo. 

04.10.2013