Loe

Vanemuise „Puhastus“ Soome Rahvusteatri laval!

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum
Vanemuise teatri lavastus „Puhastus“ jõuab Soome Rahvusteatri lavale järgmise aasta 21. ja 22. jaanuaril. Külalisetendused saavad teoks Rahvusteatri kunstilise juhi Mika Myllyaho kutsel, kelle käe all nägi 2007. aastal Soomes ilmavalgust Sofi Oksaneni „Puhastuse“ esmalavastus. Vanemuise „Puhastus“ on selle näidendi esimene lavastus Eestis ning leidis publiku hulgas ja meedias elavat vastukaja nagu Oksaneni romaangi. Teose lavavariant ei ole aga romaani dramatiseering, sest antud juhul oli asjade käik vastupidine tavapärasele: esmalt valmiski näidend ning alles pärast seda autorile rohkelt kuulsust toonud romaan.

„Puhastuse” on Vanemuises lavastanud Eesti päritolu Londonis töötav lavastaja Liisa Smith. Liisa on lõpetanud East Anglia Ülikooli näitekunsti eriala ja saanud Londoni Kuningliku Teatriakadeemia magistrikraadi lavastaja erialal. Näidendi on tõlkinud Kalju Kruusa, kunstnikutöö tegi Marge Martin. Osades Marje Metsur, Maarja Mitt, Liisa Pulk, Karol Kuntsel, Margus Jaanovits, Maarius Pärn ja Tarmo Tagamets.

„Vanemuise teater on Soomes palju külalisetendusi andnud. Tihti on külastatud Tamperet, vähem Helsingit. „Puhastuse“ etenduste näol on aga tegemist Vanemuise 141. aastase ajaloo esimeste külalisetendustega väärikas Soome Rahvusteatris,“ rääkis Vanemuise draamajuht Sven Karja.

„Vanemuise „Puhastuse“ vastu on tuntud laiemat huvi ning lisaks Soome Rahvusteatrile on arutluse all teisigi külalisetendusi väljaspool Eestit. Lavastuse sisu on valus ning karm – etenduse viimine teistesse riikidesse aitab sealsetel inimestel mõista, mis meie riigis kunagi toimus,“ lisas teatri juht Paavo Nõgene.

„Puhastuse“ Helsingisse kutsunud Soome Rahvusteatri kunstilise juhi ning näitekirjaniku Mika Myllyahoga seovad Vanemuist veel kaks lavastust, mis pärinevad tema sulest ja mida Vanemuine praegu mängib – need on „Paanika“ ja „Kaos“. 

 

28.09.2010