Loe

Vanemuise orkester avab hooaja hea muusikaga

Tartu Postimees

Vanemuise teatri orkester alustab homme uut hooaega esinemisega kontserdimajas, kus kõlab Griegi ja Šostakovitši teoseid ehk lihtsalt hea muusika, nagu määratles uus peadirigent ja muusikajuht Toomas Vavilov.
Miks just need kaks heliloojat? «Miks ka mitte,» vastas Vavilov. «Loomulikult kannavad need nimed ka algava hooaja märke, aga esimene kriteerium, mille järgi lugusid kontserdikavasse pannakse, on see, et tegemist on lihtsalt hea muusikaga.»
Edvard Griegi Klaverikontsert kavas vihjab sellele, et oktoobris esietendub Vanemuises ballett «Peer Gynt».
«Griegi Klaverikontsert nõuab jõulist, kuid mitte forsseeritud klaverimängu, ja nii nagu Peep Lassmann seda mängib, ei ole meil Eestis kunagi keegi suutnud,» rääkis peadirigent. «Pealegi on meie orkester Griegi muusika mängimiseks vajalikult kompaktse ja massiivse kõlaga.»
Lassmanni nõusse saamine avakontserdil soleerimiseks ei olnud temaga varemgi koostööd teinud Vavilovil kuigi raske. «Meil on ka terve plejaad noori, keda tahaksin järgnevatel aastatel solistina näha,» lisas Vavilov.

Terav ja agressiivne

Dmitri Šostakovitši Sümfoonia nr 5 avakontserdi kavasse võtmine on seotud sellega, et tema sünnist möödub tänavu 100 aastat. «Ja Vanemuise orkester suudab olla niisuguse muusika esitamiseks ka vajalikult terav ja agressiivne,» ütles peadirigent.
Vavilov peab Šostakovitšit tähtsaks seetõttu, et see helilooja oskas noodijoontele väga võimsalt kirja panna inimese ja ühiskonna konflikte.
«Šostakovitši tõstatatud probleemid on kahjuks väga aktuaalsed ka tänapäeval, ja need häirivad mind väga – alates K-kohukesest ja lõpetades pronkssõduriga,» tõi ta näite.
Uue muusikajuhi ja peadirigendi käe all läheb Vanemuise 66-liikmeline orkester uuele hooajale vastu endises koosseisus.

Endises koosseisus

«Uusi muusikuid põhimõtteliselt ei ole, on vaid lapsepuhkusele minejate asendusi,» rääkis orkestri intendant ja trombonist Aivo Koddanipork. «Orkester töötab samas vaimus edasi, sõltumata riigikorrast katsume ikka hästi mängida.»
Hooaeg kujuneb töörohkeks. Külalisdirigentide hulgas astub pillimeeste ette Eri Klas.
Muusikalavastustest on esimesena esietendumas Rossini koomiline ooper «Abieluveksel», mille muusikajuht ja dirigent on Lauri Sirp. Teine tänavune muusikarohke lavastus on lastele – Olav Ehala «Lumekuninganna», dirigeerivad nii Sirp kui ka Vavilov.

15.09.2006