Loe

Vanemuise oma black box jääb siiski kaugeks unistuseks

Liina Ludvig, Tartu Postimees

Pea 15 aastat tagasi hakkas toonane Vanemuise teatri juhtkond oma suure mängumaja juurde mäenõlvale kavandama black box’i tüüpi saali, mis pidanuks valmima 2011. aastal. Korraldati isegi arhitektuurivõistlus ning valiti võidutöö. Saal on aga tänini tegemata. Põhjus: raha.

«Minu ajal jäi see mõte ühel hetkel seisma ja paremaid aegu ootama,» ütles Vanemuise endine juht Toomas Peterson.

Nüüdne teatrijuht Kristiina Alliksaar andis mõista, et paremaid aegu tulnud ei ole ning saali ehitamisega aktiivselt ei tegeleta. «On küll olemas detailplaneering, mis ka Vanemuise krunti puudutab, kuid kui see kunagi käiku peaks minema, tuleb nagunii korraldada uus konkurss,» selgitas ta.

Et black box’i tänapäevase teatri tegemiseks tarvis on, sai selgeks juba 1990. aastatel, kui Vanemuist juhtis Jaak Viller. 2001. aastal tehti leping Sadamateatriga, kus on mustaks värvitud seintega saal olemas.

Ei vasta nõuetele

«Publik on küll harjunud Sadamateatris käima, aga kuni see kvartal ja turutagune lõplikult korda tehtud ei ole, kõhkleb nii mõnigi sellisesse nurgatagusesse minna,» arvas Peterson. Samuti on töötajatel keeruline mitme maja vahet sõeluda, dekoratsioone ja tehnikat vedada ning kohandada neid ruume, mis lõpuni teatri nõuetele ei vasta.

Nii hakati toonase teatrijuhi Paavo Nõgene eestvedamisel otsima võimalusi oma saal ehitada. Selle kõrvalruumi oleks harjutama mahtunud ka Vanemuise sümfooniaorkester, millel pole päris oma proovisaali, ning peaasi, saal oleks paiknenud teatrimaja ja töökodade lähedal.

Ehitamine lükkus aga tagaplaanile, sest esmalt vajas remonti Vanemuise väike maja, mis polnud enam teatri tegemiseks turvaline. Teiseks tuli välja vahetada suure maja lavatehnika, mis pärines 1967. aastast. Kui need asjad tehtud said, oli riigilt juba väga keeruline raha juurde küsida.

Kaaluti ka laenu võtta, ent riik ei andnud selleks luba. «Lootus oli, et saame kõik kolm asja samal ajal teha, aga siis jäi black box’iga nii, nagu jäi,» tõdes Peterson. Nüüdseks on saali esialgu lubatud valmimisajast möödas kümme aastat.

Tartus on küll black box Eesti Rahva Muuseumis, samuti on mustad saalid nii Uues Teatris kui ka Genialistide klubis, kuid üürimine ei lahendaks teatri probleemi. Väikese Vanemuise black box on aga kolmandal korrusel ja sinna viib kitsas trepp.

Sadamateater nihkub

Sadamateatri black box’is saavad vanemuislased praeguse lepingu järgi teatrit teha 2023. aasta lõpuni. Mis saab edasi, ei teadnud Alliksaar öelda.

Teatrimaja asukohta on linnal koos arendusfirmaga OÜ Giga Investeeringud juba mõnda aega olnud plaanis rajada Sadama kvartal. Selle ala planeeringuvõistluse võidutöö «Puu tänav» järgi peaks teater piirkonda igal juhul alles jääma, küll aga võib muutuda selle asukoht. «See nihkuks Turusilla poole, Soola tänava pikenduseks,» ütles abilinnapea Reno Laidre.

Abilinnapea nentis, et teema on koalitsioonilaualt läbi käinud ja uue võimuliidu üks soov on sellega edasi minna.

(Tartu Postimees, 10.11.2021)

10.11.2021