Loe

Vanemuise noorte näitlejate tuleproov on lavastus noorele vaatajale

Sven Karja

Vanemuise teatri draamatrupis alustasid sel sügisel tööd tervelt viis kevadel lavakunstikooli lõpetanud noort näitlejat: Lena Barbara Luhse, Maarja Johanna Mägi, Oskar Seeman, Ken Rüütel ja Kaarel Pogga. Esimese tööna toovad nad (lisaks neile veel Jaanus Tepomees) 3. oktoobril Sadamateatris välja oma nägemuse taani kirjaniku Janne Telleri noorteromaanist „Mitte midagi“. Lavastab kaks aastat tagasi lavakunstikooli lõpetanud noor lavastaja Johan Elm.

Eesti keelde seni tõlkimata romaani tegevus algab hetkest, mil esimesel koolipäeval ronib üks poistest ploomipuu otsa, teatades, et mitte millelgi elus pole tähtsust ega mõtet. Tema klassikaaslastel ei jää muud üle, kui tõestada talle, et on asju, mis on tähtsad. Et elul on siiski tähendus. Klassikaaslased alustavad täiskasvanute eest varjatud mängu, mille panused suurenevad iga hetkega ja milles osalemiseks on vaid kaks võimalust – kas kõik või mitte midagi. Üldisemas plaanis räägib sageli William Goldingu „Kärbeste jumalaga“ võrreldav Telleri romaan kasvuvaludest, indentiteedist ja väärtuste lahkamisest.

Selle kakskümmend aastat tagasi ilmunud romaani ausus inimloomuse valgustamisel ehmatas Taani ühiskonda sedavõrd, et kaalumisel oli koguni teose ärakeelamine, praeguseks kuulub see Taani koolides kohustusliku kirjanduse hulka ning on tõlgitud paljudesse keeltesse. Samuti on see mitmel pool maailmas jõudnud teatrilavadele, Inglismaal on teose põhjal valminud ooper.

Kuigi tegu on noorele vaatajale mõeldud lavastusega, ootab teater saali siiski vaatajaid alates 14. eluaastast. Kindlasti võiks need teemad kõnetada ka täiskasvanud vaatajat, eriti õpetajaid ja oma töö kaudu noortega kokku puutuvaid teatrihuvilisi.

Teatud kuupäevadel on teatril kavas korraldada peale „Mitte midagi” etendusi kõigile avatud vestlusringe, kus lavastuse temaatikat süvitsi valdavate ekspertide abil on võimalik ühiselt nähtu üle arutleda, avaldada arvamust ning püüda leida vastuseid tekkinud küsimustele.

Sel aastal toimuvad vestlusringid pärast 5. ja 12. novembri etendusi.

(Õpetajate leht, 25.09.2020)

25.09.2020