Loe

Vanemuise lavale jõuab Oksaneni näidend “Kui tuvid kadusid”

Kristel Härma, kultuur.err.ee

28. veebruaril esietendub Tartus Vanemuise suures majas Sofi Oksaneni romaani ja näidendi põhjal valminud lavastus “Kui tuvid kadusid”. Lavastaja Tiit Palu jaoks on loo juures kõige paeluvam see, kui sarnane on võimu keel erinevate režiimide juures.

“Kui tuvid kadusid” on järg Oksaneni teistele Eestit puudutavatele teostele “Stalini lehmad” ja “Puhastus”, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

Loo tegevus toimub Eestis kolme okupatsiooniaastakümne jooksul. Läbi kahe peategelase õnnetu abielu vaatleb Oksanen lähemalt ühe eestlaste põlvkonna vastuolulist võitlust ellujäämise, õnne ja armastuse eest.

“Me mõtlesime Eesti publiku peale ja kasutasime siiski ainult tema materjali ja tema valvsa kontrolli all seda ka tegime. Sofi Oksanen on välismaa kirjanik, kes oma aineses kasutab Eesti ajalugu ja see distants, mis temal on, võimaldab siis Eesti lugusid rääkides rääkida ka suuremaid, Euroopa lugusid,” rääkis lavastaja Tiit Palu.

Nii on Eesti teatripubliku jaoks valminud segu Sofi Oksaneni kirjutatud romaanist ja näidendist. Palu jaoks on selle materjali juures kõige paeluvam reetmise ja eri režiimidega kaasatöötamise teema.

“Minu jaoks kõige huvitavam ja ma arvan, et ka lavastuse sõnumi juures kõige olulisem on vast see, kui sarnane on võimu keel ja kui sarnane on võimu ja inimese suhe erinevate režiimide tingimustes,” nentis ta.

Vaata intervjuud lavastaja Tiit Paluga

28.02.2015