Loe

Vanemuise laval spaas rokib täiega barokk

Tartu Postimees

Kui barokiajastu helilooja Händel kirjutas oma antiikainelise ooperi «Acis ja Galatea», ei osanud ta uneski arvata, et see jõuab kord lavale, mis on kujundatud nagu spaa.
Vee abil tervist ja lõõgastust pakkuvaid asutusi tekib Eestis ja Lätis üha juurde – nagu nõukogude korra ajal saunsuvilaid. Seepärast ei ole midagi imestada, et läti lavastaja Indra Roga on barokse laulumängu tegevuse viinud spaasse ehk vesiravilasse.
Liiati lubab selline ümbrus rokkida täiega nii barokil kui ka seesugusel erootilisel õhustikul, nagu seda pakub Nicolas Poussini maal «Acis ja Galathea» (osaliselt Vanemuise hooajaraamatus, tervikuna netiaadressil www.abcgallery.com/P/poussin/poussin10.html).
Sedasama maali võis oma ihusilmaga näha ka Inglismaal tegutsev Händel ning vaimustuda sellel kujutatud alasti inimeste ja pooljumalate armurõõmudest.

Antiikne lugu

Antiikset lugu kujutaval maalil on tegelaste hulgas surelik noormees Acis ja veenümf Galatea ning viimasesse samuti kiindunud kükloop Polyphemus. Neid kõiki nõustab armuasjades Damon. Et Acis ei jäta oma armsamat, hukkub ta ebavõrdses heitluses.
Riias jõudis see Händeli helitöö Indra Roga lavastuses vaatajate ette mullu aprillis. Nii nagu Läti Rahvusooperi ja Vanemuise koostöölepe ette nägi, tuleb see nüüd mängukavasse Tartus.
Lavastaja sõnul erinevad Riia ja Tartu variant eeskätt osatäitjate poolest. Lavastuse variandid erinevad teineteisest ka seetõttu, et tulevad lavale erinevates hoonetes.
«Lavastuse õhustik on teistsugune, sest Tartus on saal nii väike, et tekib publikuga suudlemise tunne,» ütles Roga. «Et vaatajad on väga lähedal, võib siin anda näha väikseid üksikasju, mis Riias suurel laval läksid kaduma.»

Kostüümid Riiast

Muu hulgas on lausa käega katsutavaks tehtud kurkide viilutamine ja moedemonstratsioon. Kõik lavastuse kostüümid on tehtud Riias (nagu ka dekoratsioonid), ainult Damoni kostüüm on valminud Vanemuises.
Lavastuse muusikajuht Lauri Sirp tõi esile veel ühe erinevuse Riia ja Tartu variandis: siin on orkestris lisaks muudele pillidele klavessiin ja tšelesta, seal lubas suurem orkestriauk kasutada nelja klahvpilli.
«Acise ja Galatea» etendused kõlasid Riias ja on samuti Vanemuises originaali kohaselt inglise keeles. Tõlget eesti keelde saab lugeda lava kohal tulikirjas.

Läti-Eesti «Acis ja Galatea»
• Georg Friedrich Händeli «Acis ja Galatea» kõlas esmaettekandes Inglismaal Cannonsis aastal 1718.
• Indra Roga (pildil) lavastuses, Andris Freibergsi lavakujunduse, Kristne Jurjne kavandatud kostüümide ja Ilja Vlasenko loodud koreograafiaga esietendus «Acis ja Galatea» Läti Rahvusooperis aprillis 2005.
• Lavastus esietendub 3. veebruaril Vanemuise väikeses majas, peaosades Karmen Puis (Galatea), Roland Liiv (Acis), Taisto Noor või Märt Jakobson (Polyphemus) ja Kristina Vähi või Pirjo Püvi (Damon).

02.02.2006