Loe

Vanemuise kostüümid löövad kaasa eluteatris

Tartu Postimees

Alates sellest ajast, kui Kreutzwald pani kirja rahvuseepose, on Vanemuine aeg-ajalt kuulnud soovi kannelt laenata. Nüüd ongi laenutus avatud, kuigi esialgu saab teatrimaja keldrist vaid kostüüme.
Endistes katlamajaruumides eelmisel esmaspäeval uksed lahti teinud laenutuses käis esimesel nädalal veerandsada huvilist. Kõige kaugemalt tulijad olid Valgast.
Osa huvilisi läks valikule vaid pilku peale viskama. Suurem osa aga võttis kunagistes lavastustes vaatajate ees käinud kostüüme laenuks, et viia neid eluteatri meelelahutuslikele etendustele.
Viimaste hulgas oli ka Midrimaa lasteaia asejuhataja Jana Rosenthal, kellel oli vaja oma lasteaia 55. aastapäeva tähistamist lõbusamaks muuta. Sestap käis ta laenamas valget klounikostüümi.
Midrimaa on teatri õmblustöökodades valminud rõivaid vajanud varemgi.
«Uued ruumid on avaramad,» võrdles Rosenthal. «Praegu on parem näha, mis on üldse olemas. Ja kergem on kostüümide järel käia ja neid tagasi viia – ei pea enam ronima viiendale korrusele.»
Keldrikorrusele rajatud laenutusse laskujatest olid eelmisel nädalal pooled tudengid. Näiteks Kristiina Malm valis usuteaduskonna rebasteks löömise peole minekuks kodalasekostüümi.
Prantsuse keele ja kirjanduse üliõpilane Kadri Kollamaa tuli kokkulepitud kellaajal koerakostüümi võtma.
Kõigepealt hakkas talle silma krässus karvaga koera pea kujuline peakate. «Issand!» hüüatas ta seda nähes rõõmsalt.

Sabaga kehakate

Veel rohkem lõbu pakkus prantsuse filoloogile kehakate, millel saba taga. Neiu puges kostüümi, mida on kandnud näitleja Raivo Adlas, ja hööritas ennast peegli ees nõnda, et saba käis vinta-vänta kahele poole. «Nii äge!» rääkis ta. «Aga jube palav hakkab.»
Uudse laenutusega on hõivatud vaid üks vanemuislane – aastal 1973 Vanemuises tööle asunud Aimre Pahonin.
Ta saab pakkuda värskelt remonditud ruumis valikut, milles on üle 3000 asja. Need ja peaaegu kõik teisedki umbes 20 000 kostüümi on tema silma alt õmblustöökojas läbi käinud.
Laenutuse sisseseadmiseks keldrikorrusele oli üks suur põhjus – soovijaid oli üha enam ja enam. «Seni pidid meie kostümeerijad kostüüme välja laenama põhitöö kõrvalt kolmel päeval nädalas iga kord kaks tundi või mõnikord kauem,» selgitas Pahonin.
Vähemalt üks põhjus on veel – kostüümid saavad ühe laoruumi võrra paremad hoiutingimused.

Algab teine töönädal

Laenutuse teine töönädal algab täna halloween’iga. Peagi on tulemas mardi- ja kadripäev ning juba koidavad vana-aastaõhtu ja uusaasta.
Kõiki neid tähtpäevi tavatsevad paljud tähistada kostüümipidude ja maskiballidega. Ja et Vanemuise laenutus endale Tartus konkurenti ei näe, siis on Aimre Pahoninil ees tihedad töönädalad.

Laenutus teatris
• Vanemuise kostüümilaenutus on lahti teisipäevast reedeni kl 11–14 ja 15–18.
• Tagastamine on esmaspäeviti kl 10–17.
• Laenamissoovist on vaja ette teatada tel 744 0125 või 5558 4587.
• Ühe kostüümi laenamine maksimaalselt nädalaks maksab 30–300 kr.
• Kostüümilaenutuse sissepääs on Vanemuise suure maja Struve tänava poolsel küljel.

31.10.2005