Vanemuise ballett alustab kaks korda suuremana
Vanemuise balletitrupp alustas proove kaks korda suuremana kui läinud hooajal – kolmekümne üheksast tantsijast astub esmakordselt Vanemuise lavale kakskümmend.
Teatrijuht Aivar Mäe sõnul tulenes trupi kahekordistamise vajadus klassikalise balleti ülesehitusest.
«Suured balletid, nagu «Romeo ja Julia» või «Giselle», on kindlaks määratud kordeballeti suurusega, väikse koosseisuga pole neid võimalik lavale tuua. Seetõttu polegi Tartus suuri klassikalisi ballette olnud,» rääkis Mäe.
Alanud hooajal toob teater lavale kolm klassikalist balletti: Tšaikovski «Pähklipureja», Mendelsohni «Suveöö unenäo» ja Kallosi «Pulmareisi». «Need on suured asjad,» ütles Mäe. Balleti lavastamine on materiaalse külje pealt võrreldav kaheksa uue draamalavastusega, hindas ta.
Mitmekesine seltskond
Vanemuise juhi sõnul on eesmärgiks kujundada tugevam balletitrupp kui Estonia oma.
Trupi suurendamisega on rahul ka Vanemuise balletijuht Mare Tommingas.
«Väikse projektiteatri puhul võib trupp piirduda ka viie inimesega. Aga suures teatris, kus tehakse muusikali, operetti, ooperit, osaletakse vahel draamas, antakse nüüdistantsuetendusi ja tahetakse heal tasemel klassikalist balletti teha, peab inimesi rohkem olema,» ütles ta.
«Seltskond on mitmekesine,» iseloomustas balletijuht uut truppi. «Kaugeimalt on tulnud Antverpeni kuningliku balletikooli lõpetanud jaapani poiss Hirotaka Seki.» Peale eestlaste on tantsijaid Soomest, Ukrainast, Lätist ja Venemaalt.
«Natalia Gontcharova ja Andrei Besov on endised Peterburi Malõi teatri solistid. Kui mainida ka uusi baleriine Anna Ilivit ja Mari Savitskit, võib öelda, et nii tugevaid soliste pole Vanemuise ajaloos varem olnudki,» rääkis Tommingas.
Tomminga hinnangul on algav hooaeg Vanemuise balletile määrava tähtsusega. «See on justkui uus algus,» ütles ta. «Tõuseb trupi tehniline tase ja muutuma peab ka enesehinnang.»
Teatris toimuvad suured muutused peegelduvad ka teatrimaja ümberehitustes. Täiesti uue ilme saavad töötajate ruumid, balletitrupp saab senisele saalile lisaks teise, mida hakatakse jagama ooperi- ja draamatrupiga.
Esietendus oktoobris
Hooaja esimene esietendus on 22. oktoobril, kui suurel laval etendub «Pulmareis» Age Oksa ja Toomas Eduriga peaosades.
«Pähklipureja», mille proove alustatakse nädala pärast Stockholmi kuningliku balleti ballettmeistri Per Isbergi juhtimisel, on Tomminga sõnul ilmselt Vanemuise ajaloo kalleim lavastus.
Üle paljude aastate ootab balletitruppi sel hooajal kolm ringreisi Saksamaale, Leetu ja Venemaale Moskvasse.