Loe

Vanemuise balletitrupis tantsib vaid viis eestlast

Kerttu Jänese, Tartu Postimees

Kerttu Jänese, Tartu Postimees

Vanemuise balletitrupp alustas uut hooaega professionaalsemana ja rahvusvahelisemana kui kunagi varem, trupiga liitus viisteist uut balletitantsijat, kellest vaid üks on eestlane.
Kokku on balletitrupis 38 tantsijat üheteistkümnest rahvusest, eestlasi nende seas viis.

Vanemuise balletitrupi juhi Mare Tommingase sõnul on need ajad möödas, kui piirid olid kinni ja trupis olid ainult oma riigis kooli lõpetanud.

«Noored on väga heade hinnetega oma kodumaal balletikoolid lõpetanud ja neist tulevad veel paremad tantsijad,» rääkis ta. «Meie trupis on kõrgetasemelised solistid, kes võitnud maailma konkurssidel grand prix’sid.»

Tase tõuseb

Kuigi balletitrupp alustas uute liikmetega hooaega alles eelmisel nädalal, arvas Tommingas, et nii kõrgel professionaalsel tasemel pole Vanemuise trupp veel kunagi olnud. «Arvan, et teeme silmad ette ka rahvusooperile Estonia,» lisas ta.

Tommingase sõnul oli veel kolm aastat tagasi Vanemuises väga erineva tasemega tantsijaid, kuid praegu on tase ühtlane ja kerge on töötada, sest kõik inimesed on professionaalsed.

Uute liikmete leidmiseks kuulutatakse välja proovikatseid, tantsijad tulevad teevad Vanemuises trenni ja siis otsustatakse nende sobivuse üle. Eriti populaarseks on Vanemuine saanud Belgia kuningliku balletikooli ja Inglismaa balletikooli lõpetajate seas, Belgiast lisandus kolm väga head tantsijat ja Inglismaalt neli.

Mitmendat hooaega

Paljud välismaalased jätkavad Vanemuises juba mitmendat hooaega.

«Neile meeldib siin trupis ja info läheb edasi nende kooli ja sealt tulevad uued sooviavaldused,» rääkis Tommingas. Soovijaid on koguni nii palju, et sel aastal pidi kümmekond head tantsijat jätma ootele.

Vanemuise teatri juht Paavo Nõgene nentis, et see on hea, et tekkis konkurents ja välja valida sai parimad.

Kõikjalt pole veel tantsijad Vanemuisesse kohale jõudnud, eile saabus paar Ameerikast – tumedanahaline noormees ja jaapanlannast neiu, viisat ootab noormees Peruust, kes saabub selle nädala keskel.

Uues trupis on veel tantsijaid Jaapanist, Suurbritanniast, Belgiast, Venemaalt, Poolast ja USAst.

Nõgene ütles, et kui üle maailma soovitakse Vanemuise balletitrupiga liituda, näitab see, et repertuaar, mille balletijuht on kokku pannud, pakub tantsijatele enese proovilepanekut, huvi ja arenguvõimalust. 

13.08.2007