Loe

Vanemuine võtab lapsed mängutuppa hoiule

SLÕhtuleht

«Kui mul oleks see probleem, et pole last teatrissemineku ajaks kellelegi hoida jätta, siis tooksin ta küll siia,» sõnas Vanemuise kirjandusalajuht Anu Tonts teatrimaja vastavatud lastetoa kohta. Tema poeg Artur mässas avamisõhtul mängutoas suure innu ja lustiga.
Lastevägi, kes kolmapäeva õhtul vastu etendust «Viiuldaja katusel» tuttuut lastetuba katsetas, oli tõsine proovirühm, kelle eesotsas Saara Hannese tütar Kaljujärv ja Artur Aini poeg Mäeots. «Artur kiitis toa lahedaks ja arvas, et tahab sinna veel minna,» ütles Tonts. «Ilmselt meeldib see tuba lastele juba selle pärast, et mänguasjad on teistsugused kui mujal – teatripärased. Meie endi töökodades tehtud asjad.»
Sama meelt oli ka tükkis kolme lapsega – Markuse, Rasmuse ja Marie Retiga – mängutuba proovima saabunud Kadri-Liis Olmaru. «Usun, et neile meeldis: eriti see nukuteatrivärk,» tähendas Olmaru. «Mina jätaksin oma lapsed küll etenduse ajaks mängutuppa, aga seni pean ootama, kuni mu kolmekuune imik mind teatrisse laseb – imikuid ju siia hoiule ei võeta.»
Varem teatri muusikajuhi kabinetina teatud, suure maja saalikõrvases ruumis on nukuteatrinurk, kus lapsed saavad käpiknukkudega teatrit teha. Lisaks on tüdrukute tarvis nukumaja ja põrandale joonistatud keksukast, poistele autod ja autoteed. Kõike saab teha: lugeda lasteraamatuid, joonistada ja meisterdada. Mõistagi hoidjatädi kotkapilgu all. Mängutuba, mille sarnast pole peale Vanemuise ükski teine teater teha võtnud, peaks lapsevanematele andma võimaluse jätta õhtul laps teatri mängutuppa ning minna ise rahumeeli saali etendust nautima. «Palju on neid lapsevanemaid, kes ei saa endale teatriskäiku nii tihti lubada, kui nad ehk sooviksid,» põhjendas toa püstipanekut teatri turundusjuht Jaanus Kukk. «Vanavanemaid pole varnast alati võtta ja hoidja palkamine läheb palju maksma – siin tulebki appi Vanemuine.» Mängutoas maksab õhtu lapsehoidmist 20 krooni.
Lastetuppa saavad vanemad oma jõnglasi jätta kõigil neil õhtutel, kui Vanemuise suure maja saalis mängitakse täiskasvanutele mõeldud etendusi.
Kas lastetuppa võetakse hoiule ka õhtuti töötavate vanemuislaste endi lapsi, sõltub Tontsi sõnul sellest, kui populaarseks mängutuba saab: esialgu on prioriteediks publik.

19.11.2004