Loe

Vanemuine vaeb hea elu hinda

Ülle Hallik, Äripäev

Ülle Hallik, Äripäev

40 aastaga muutub inimloomus vähe, ilmselt ollakse tänapäevalgi valmis parema elu nimel minema sama kaugele kui 40 aasta taguse ameerika elu kujutavas Edward Albee näidendis “Kõik aias”. Kui kaugele selle tegelased valmis minema on, saab teada täna Vanemuise suures majas esietenduvat Roman Baskini lavastust vaatama minnes.

Lavastaja hinnangul peaks Äripäeva lugejal olema sellest loost palju õppida. “Kõva äri käib,” muigab Roman Baskin, et etendus näitab, kuidas äri teha – või hoopis vastpidi.

Ameerika näitekirjanduse ühe tippautori Edward Albee 1967. aastal kirjutatud näidend esitab ühe tänapäevalgi väga valusa küsimuse: millist hinda on inimesed nõus maksma hea elu eest? Kriminaalseks kiskuv dramaatiline lugu näitab koduperenaiste üllatavaid lahendusi, et maksta üle jõu käivaid arveid noobli elu eest heas elurajoonis.

Autor on seda nimetanud “iga hinna eest respektaabluse redelit mööda üles ronimiseks”. Soovimata sisu pikemalt lahti jutustada, ütleb Baskin, et see vana lugu kõlab ütlemata tänapäevaselt. Seetõttu oli tal hea meel, et Vanemuine, mis seda Albee draamat juba mitu aastat kavva on plaaninud võtta, seda nüüd tegi ja just tema lavastama kutsus.

Kohtumine Tartu teatri trupiga on lavastaja jaoks esmakordne ning koostöö olnud meeldiv. Naispeaosas dubleerivad teineteist Helena Merzin ja külalisena Maarja Jakobson, kes on viimastel aastatel teinud eduka sööstu filmimaailma. Roman Baskini sõnul on kumbki naine omanäoline ning huvitavalt erinev ka tulemus, mis tekib duetis meespeaosalise Hannes Kaljujärvega.

Lavastuses mängivad veel Jüri Lumiste, Külliki Saldre, Merle Jääger, Riho Kütsar, Marika Barabanštšikova, Katrin Pärn, Ott Sepp, Margus Jaanovits, Piret Simson ja Leino Rei. Kunstnikutöö tegi Kristiina Münd, kes alanud hooajast töötab Vanemuises peakunstnikuna.

1950. aastate lõpus oma esimesed näidendid kirjutanud Albee on püsinud vormis tänase päevani, tema seni viimane näidend ilmus 2004. Kirjaniku looming pole eestlasele kaugeltki tundmatu ning on jõudnud Eesti teatrilavadele mitmel korral. Vanemuise lavale jõuab Albee looming siiski esmakordselt. “Kõik aias” oli Viljandi Ugala laval Lembit Petersoni lavastatuna paarkümmend aastat tagasi, esietendudes aastal 1982.

22.09.2006