Loe

Vanemuine toob Verdi ooperi “Aida” lavale kammerlikumas võtmes

Taavi Eilart, ERR

Homme esietendub Vanemuise teatris Giuseppe Verdi ooper “Aida”. Suurejooneliseks ja vaatemänguliseks peetud ooper tuuakse Vanemuises lavale kammerlikumalt, keskendudes kolme inimese üleelamistele.

Vanemuine püüab “Aida” omaenda kuulsuse ahelatest vabastada ja toob Verdi ooperi lavale kammerlikumas võtmes. Lavastaja ja kunstniku Madis Nurmsi sõnul on sageli palju varju jäänud, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Pigem siin ära jäetud Egiptuse kullasära ja väike kammerlik joon aitavad alla joonida mingeid uusi nüanse ja aspekte. Verdi kirjutas selle ooperi ju Preisi-Prantsusmaa sõja ajal, nii et ta on sinna väga palju otseseid tsitaate, näiteks ka Bismarcki kõnest sisse toonud. On väga ilus ütlelus: kui te ei taha sõdu, siis ärge õpetaga oma lapsi teistsuguseid vihkama,” rääkis Nurms.

Aidana astub lavale Leedu sopran Jomante Šležaite. Roll on suur, aga peamine on inimene.

“Aida on lihtsalt naine – armastuse, pisarate ja kõigega. Ja see kõik ühe naise jaoks,” ütles Šležaite.

Just nii inimlikult ongi püütud läheneda ka muusikalises mõttes, sest kui sageli mängitakse “Aidat” vabaõhulavastusena või suures teatrisaalis koos papist püramiidide ja elavantidega, siis Vanemuine paneb kuulama just väikeselt.

“Meie “Aidas” kuulemegi võib-olla natuke rohkem, mis toimub orkestris, orkestri strihhides. Me kuuleme lauljate iga sõna ja fraasi – see kõik on meil palju lähemal naagu peopesesal. Me vaatame seda nagu draamaetendust,” rääkis muusikajuht ja dirigent Erki Pehk.

Sel aastal saab “Aidat” kuulda-vaadata kolmel korral, lisaks homsele Vanemuise esietendusele Pärnu rahvusvahelisel ooperimuusika festivalil PROMFEST ja Birgitta festivalil Tallinnas.

VAATA VIDEOT

20.05.2015