Loe

Vanemuine toob Solarises lavale muusikali „Evita“

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise teater esietendab reedel, 27. novembril Tallinna uues Solarise Keskuses Andrew Lloyd Webberi maailmakuulsat muusikali „Evita“. Vanemuise teatri 140-aastases ajaloos on see esimene kord, kui Tartu asemel antakse esietendus pealinnas.

Eva Peroni ehk Evitat kehastab laulja Maarja-Liis Ilus, teistes peaosades astuvad lavale näitlejad Marko Matvere ja Aivar Tommingas ning lauljad Vaiko Eplik ja Anna Põldvee. „Evita“ lavastab Georg Malvius Rootsist, muusikajuht ja dirigent on Tarmo Leinatamm, kunstnik Ellen Cairns Šotimaalt, valguskunstnik Palle Palme Rootsist ning koreograaf Igor Barberic Horvaatiast. „Evitas“ on kaastegevad Vanemuise ooperikoor, sümfooniaorkester, bänd ja balletirühm.

Maarja-Liis Ilusa sõnul on Eva Peroni roll talle väga tõsine väljakutse. „Kindlasti on see siiani üks kandvamaid ja vastutusrikkamaid muusikalirolle minu elus,“ kinnitas ta. „Olen õnnelik, et mulle on antud selline võimalus. Tundes varasemast selle lavastusega seotud meeskonda, olen kindel, et sellest tuleb võimas ettevõtmine.“

„Evita“ on Georg Malviuse 16 lavastus Eestis ja ühtlasi täitub tänavu 20 aastat tema esimesest siinsest lavastusest, milleks oli 1989. aastal Estonias esietendunud muusikal „Viiuldaja katusel“.

Tema sõnul on alati keeruline lavastada muusikali, mille peategelaseks on tegelikult elanud isik. „Vanema põlvkonna inimeste seas on neid, kes veel mäletavad tegelikku Eva Peroni,“ selgitas Malvius. „Evita lummas kogu maailma samamoodi nagu Marilyn Monroe või teised staarid. Evita polnud üksnes poliitikategelane, vaid ka oma ajastu popstaar.“

„Evita“ loo keskmes on Eva Peroni tormiline elukäik 16. eluaastast kuni tema dramaatilise vähkihaigestumise ja surmani 33-selt. „Lavastades mind tõesti köidab Evita elu dramaatiline pool,“ rääkis Malvius. „Kõige huvitavam on aga see, kuidas inimene muutub hetkest, kui ta saab enda kätte võimu.“

„Andrew Lloyd Webberi muusika on väga kaunis, selles pole mingit kahtlust,“ lisas lavastaja. Muusikali sisuks on Argentiina presidendi Juan Peroni naise Eva Peroni elu, jutustatuna teise tuntud ajaloolise tegelase Che Guevara poolt.

„Evita“ anti 1976. aastal esmalt välja muusikaalbumina. Plaadi edu viis lavastusteni Londoni West Endis 1978 ja Broadwayl aasta hiljem. 1996 valmis filmiversioon, mille staarideks olid Madonna Evita ja Antonio Banderas Che Guevara osas.

27. novembril esietenduv „Evita“ ei ole sama lavastus, mida Vanemuine mängis seitse aastat tagasi Tartu Raekoja platsil, vaid Georg Malviuse uus versioon sellest imekaunist muusikalist. Seda lavastust tehes tugineb Malvius „Evital“, mille ta tõi eelmisel aastal lavale Soomes Turu Rootsi Teatris ning mis pälvis Soome ja Rootsi ajakirjanduses palju kiidusõnu.

„Evita“ esietendus on 27. novembril Tallinnas uhiuues Solarise Keskuses asuvas Nokia Kontserdimajas. Muusikali hakatakse mängima vaheldumisi nii seal kui alates 23. jaanuarist ka Tartus Vanemuise teatri suures majas.

„Usun, et „Evita“ on väga heaks alguseks Solarise Keskusele kui tulevasele kõrgelt hinnatud muusikalisaalile,“ kinnitas Vanemuise teatrijuht Paavo Nõgene. Lavastus valmib Vanemuise teatri koostöös Solarise Keskuse ja The Really Useful Groupiga.

19.11.2009