Loe

Vanemuine toob lavale muusikali, mille ekraniseeringu peaosas oli Johnny Depp

Postimehe kultuuritoimetus

Stephen Sondheimi muusikal «Sweeney Todd» esietendub Vanemuise suures majas täpselt aasta pärast, 2. juunil 2018. Muusikali lavastab Tanel Jonas.

Vanemuise kinnitusel pole «Sweeney Todd» nunnu lugu lihapirukatest. «Sweeney Todd» on lugu taevani kisendavast ebaõiglusest ja sellele järgnevast kättemaksust. Algul küll õiglane ja ilus, mürgitab kättemaks lõpuks mõistuse ja inimesed, kes sellega kokku puutuvad, mattuvad lõpuks vere, hulluse ja laipade alla. Aga siis laibad kaovad ja proua Lovetti poest hakkab tulema meeldivat pirukalõhna.

«Sweeney Todd: Fleet Streeti deemonlik habemeajaja» on ohjeldamatult iseäralik ja sünge muusikaline triller aastast 1979, millele on muusika ja laulusõnad kirjutanud Stephen Sondheim. Muusikali esietendus toimus 1979 Broadwayl ja 1980 West Endis, see on võitnud Tony auhinna parima muusikali kategoorias ja Olivier’ auhinna parima uue muusikali kategoorias.

Ekraniseering aastast 2007, mille peaosades Johnny Depp ja Helena Bonham Carter, pärineb Tim Burtonilt. See tõi filmile kaasa parima kunstnikutöö Oscari, Deppile komöödia- või muusikaližanri parima meesnäitleja Kuldgloobuse ning Burtonile sama žanri parima filmi priisi.

Lavastaja Tanel Jonas ütleb, et tema jaoks oli «Sweeney Todd» üks õnnelik kokkusattumus. «Kui olime Martin Sildosega tuttavaks saanud ja mõistnud, et meile meeldib teineteisega koos töötada, siis hakkasime rääkima materjalidest, mida võiks veel Vanemuises teha. Tuli välja, et meie mõlema jaoks oli «Sweeney Todd» üks esimesi valikuid, mida lavale võiks tuua. Täiesti juhuslikult. See pani meie silmad veel rohkem särama ning me hakkasime otsima võimalusi, kuidas see mõte teoks teha. Ja nii läks,» räägib Jonas.

«Sweeney Toddi» näidendi autor on Patrick Quentin, eesti keelde on tõlkinud Pirjo Jonas, lavastaja on Tanel Jonas, muusikajuht ja dirigent Martin Sildos, dirigent Taavi Kull, kunstnik Iir Hermeliin ja koreograaf Janek Savolainen.

Osades Rasmus Kull, Marko Matvere, Maria Annus, Sepo Seeman, Lauri Saatpalu, Pirjo Jonas, Maria Listra, Jaanus Tepomees, Kalle Sepp, Reigo Tamm, Valter Soosalu, Priit Strandberg, Kaarel Targo, Lauri Liiv,  Peeter Veltman jt. Kaasa teevad Vanemuise ooperikoor, balletitrupp ja sümfooniaorkester.

Muusikali «Sweeney Todd» litsents kuulub Music Theatre Internationalile (MTI).

Postimees, 2.07.2017

02.06.2017