Loe

Vanemuine toob lavale klassikalise balleti „Raimonda“

VANEMUISE VÄLKSÕNUM

Laupäeval, 5. oktoobril kell 19.00 esietendub Vanemuise suures majas klassikaline ballett „Raimonda“.

Vanemuise “Raimonda” on sündinud rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnike koostöös.
Lavastaja-koreograaf Jelena Pankova on pärit Venemaalt, lavastuse muusikajuht ja dirigent on Erki Pehk ja dirigent Lauri Sirp, lavakujunduse ja kostüümid on Charles Cusick-Smith (Šotimaa) ja Philip Ronald Daniels (Suurbritannia) teinud ühistööna. Valguskujunduse on loonud Priidu Adlas (Tallinna Linnateater), repetiitorid on Rufina Noor ja Jelena Karpova.
Nimiosas Maria Engel, Hayley Blackburn või Raminta Rudžionyte.
„Raimondas“ osalevad lisaks Vanemuise balletitrupile Vanemuise Tantsu- ja Balletikooli õpilased, Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester.
1898. aastal Peterburi Maria Teatris loodud „Raimondat“ peetakse 19. sajandi viimaseks „suureks“ balletiks, millest on saanud klassikalise balleti kuldaja üks sümboleid. Lavastaja-koreograaf Jelena Pankova on loonud Aleksander Glazunovi muusikale ja Marius Petipa originaalkoreograafiale uue libreto, mis on dramaatilises kooskõlas suurepärase muusika ja kaunite tantsudega.
Lavastaja Jelena Pankova: “Mis selles materjalis võiks inimesi köita? Ma arvan, et eelkõige imeline muusika. Mulle on alati tundunud, et muusika on originaalsisuga justkui vastuolus – see ballett on kaunite divertismentide tulevärk, aga muusikas on selge dramaatiline ülevus, mis sisus selgel kujul ei avaldu. Ma ei loo uut teost, kuid 3-vaatuselisest balletist saab 2-vaatuseline, samas hoian ilmtingimata alles Marius Petipa suurepärase koreograafia. Lugu saab traagilisem ja elusam ning kõik kokku on üks väga ilus klassikaline ballett.“

02.10.2013