Loe

Vanemuine toob katusele viiuldaja

Postimees

Vanemuine toob laupäeval publiku ette maailmakuulsa muusikali «Viiuldaja katusel», mis on lavastaja Vahur Kelleri esimene katsetus selles žanris.
Varem oopereid ja muusikalavastusi teinud Keller valis «Viiuldaja», kuna peab seda kõige kaalukamaks muusikaliks, mida ta on ise näinud. «Paljud Broadwaylt pärit muusikalid on väga pealiskaudsed,» arvab ta ise.
Sholem Alejchemi jutustuse «Piimamees Tevje» ainetel Jerry Bocki poolt muusikaliks kirjutatud «Viiuldaja katusel» on lugu Venemaal Kiievi lähistel asuvas külas Anatevkas elanud juudi perekonna katsumustest. Peategelasteks on piimamees Tevje, keda mängib Hannes Kaljujärv, ning tema naine Golde külalisena üles astuva muusikalinäitleja Kaire Vilgatsi kehastuses.

Vilgats on valmis

Piimamehel Tevjel tuleb panna mehele oma viis tütart. Vanim neist aga ei soovi temale valitud rikka lihunikuga abielluda, vaid eelistab vaest rätsepat. Nii tulebki Tevjel valida tütarde õnne ja omaenda unistuste vahel. Lõpuks aga sunnivad Vene võimud kogu Anatevka küla pered oma kodudest lahkuma.
Kaire Vilgats seletas, et võttis Tevje naise Golde rolli vastu hea meelega, kuna soovib pidevalt üha suuremaid väljakutseid. Eile pärast proove ütles ta, et on põhimõtteliselt valmis publiku ette astuma, kuigi mõnes kohas ei tunne end veel päris kindlalt. «Koostöö Kelleriga oli lihtsalt hea, ta oli väga kannatlik ja ootas, kuni mul hakkas see osa välja tulema,» kiitis Vilgats lavastajat.
Vilgats iseloomustab oma «meest» Tevjet nii: «Ta on sellist unistavat laadi mees, vähe laisavõitu – ma pean mitmed tööd tema eest ise ära tegema. Aga ma vist ikka armastan teda, kuigi ma näägutan tema kallal pidevalt.»
Peale Vilgatsi ja Kaljujärve astuvad Vanemuise «Viiuldajas» lavale ka Kersti Heinloo, Karmen Puis, Katrin Pärn, Külliki Saldre, külalisena Veikko Täär ja teised.

Väldib võrdlusi

«Projekti korras tehtud muusikalide puhul tuleb alati arvestada lühikese ajaga, kui igalt poolt kokku tulnud näitlejatel aega on. Meil on kahe erandiga ikka omad näitlejad,» selgitas lavastaja Keller, miks võttis Vanemuise teater muusikali oma repertuaari ja ei teinud viimase aja trendide järel mõnenädalase mänguajaga lavastust.
Vaid korra varem on «Viiuldaja katusel» Eestis lavale toodud, 1989. aastal Estonias Georg Malviuse lavastajakäe all ning Jüri Krjukoviga peaosas. Keller on näinud nii Estonia etendust kui ka kuulsat filmi, kuid ei soovi enda lavateost Malviuse omaga võrrelda. «Kontekst on niivõrd erinev,» selgitab ta, rõhutades eriti tollast poliitilist situatsiooni.
Muusikal tuli esimest korda lavale Broadwayl 1964. aastal, 1971. aastal tehti sellest ka film. Paljud populaarsed laulud – «If I Were a Rich Man», «Matchmaker», «Sunrise, Sunset» jt – on pärit just sellest muusikalist.

09.10.2003