Loe

Vanemuine tõi lavale üliooperliku ooperi

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Tenori, soprani ja baritoni armukolmnurk, kaks ja pool laipa lõpus laval, ilus muusika läbi kahe vaatuse, vaimustav laulmine – seda kõike pakub Vanemuises esietendunud «Trubaduur».

Prantsusmaalt tulnud lavastusrühm eesotsas Carmelo Agnelloga, Uppsalast tulnud lavastuse kunstiline juht ja dirigent Paul Mägi ning mitmerahvuseline solistidetrupp lasksid Giuseppe Verdi «Trubaduuril» kõlada ülimalt ooperlikult.

Ülimalt ooperlikuna lasevad seda muusikalist tragöödiat paista ka näiteks sõnalavastustes kentsakana mõjuvad stseenid (krahv di Luna ei märka laval Manricot ja nõuab tema peidust väljatulekut; Manrico laulab pikalt-laialt pruudile, kuigi ema ootab samal ajal leekidest päästmist). Ent ooper on ooper.

Esietenduse publik ei olnud aplausiga kitsi. Reedesele etendusele tasub uuesti minna, sest seekord teeb Manrico rolli hiina tenor Xu Chang, kes on õppinud laulmist Itaalias ja töötab praegu Saksamaal, põhiliselt Ulmis ja Meiningenis.

Arvamus

Vello Lauring
Muusikapedagoog

Üldmulje esietendusest on väga hea, minu meelest on see tubli töö. Mul on täiesti uhke ja meeldiv tunne, et ma elan linnas, kus on selline teater.

Vanemuise orkester on jälle edasi arenenud. Etendustel mõni aasta tagasi tundus, nagu jääksid keelpillid puhkpillidele alla, aga nüüd ma sain keelpillidest hea elamuse. Ja vahel on juhtunud, et orkester on solisti katnud, aga täna – ja ma arvan, et see sõltus ka dirigendist – oli orkester vaiksemates kohtades sordiini all.

Vaheajal oli arutelus kuulda kurtmist, et lavapilt on liiga sünge ja kostüümid on nagu tavalistel inimestel tänaval, aga kui vaadata «Trubaduuri» libretot ja sisu, siis ei saanudki teisiti kujundada. Tantsu, sära ja lusti see ooper ei sisalda.

Ma olen näinud traagilise lõpuga oopereid ka mujal maailmas ja mulle on väga meeldinud, kui lõpuaplaus viibib kaua, isegi kuni osatäitjate lavale kummardama tulekuni.

Lõpp lõpuks, aga tänases esietenduses häiris vahepeal ka see, et orkestri viimane noot ei olnud veel kustunud, kui juba algas tormiline aplaus. See oli kõrvale harjumatu, aga kui rahvale ikka meeldib, kui publik etendust naudib, siis miks mitte.

Xu Chang
Ooperisolist, tenor

Õnnitlen oma kolleege, oli tore esietendus! Tänasel Manrico osatäitjal on tugev hääl, ilusti kõlas! 

14.02.2008