Loe

Vanemuine tantsib suveöö unelmaid

Postimees

Vanemuises esietendub ballett «Suveöö unenägu», mille lavastaja Hugo Fanari on sulandanud Shakespeare’i romantilisse komöödiasse erinevaid tantsu- ja muusikastiile.
«Fanaril on väga omanäoline koreograafikäekiri,» ütles Vanemuise balletijuht Mare Tommingas. «Ta on loomingus vaba ja tulemus on seetõttu nauditav.» Põhilise osa muusikast esitab Vanemuise sümfooniaorkester Lauri Sirbi või Anu Tali juhatusel. Kõige enam kõlab Felix Mendelssohni muusikat.

Tants jutu järgi

Kuid lavastaja on lisanud ka filmi «Pulp Fiction» muusikat ja selle režissööri Quentin Tarantino intervjuu.
Kusjuures Aivar Kallaste tantsibki harrastusnäitlejate trupi lavastaja Peter Quince´i osa, saateks vaid Tarantino jutt.
Iir Hermeliini kavandatud dekoratsiooni taustal ja otsas ronib, keerutab ja hüppab kogu Vanemuise enam kui 30-liikmeline balletitrupp. Oma osa annavad laval muusikud ja lauljadki.
Ooperitähed Merle Jalakas ja Karmen Puis astuvad vaatajate ette haldjakoori solistidena.
Nende kolleeg Jaan Willem Sibul tantsib aga käsitöölise Nick Bottomi osas, kusjuures ta keerutab ja tõstab balletisolisti Rita Dolgihhi (haldjate kuninganna Titania).
«Mul on ülim au olla koos selliste professionaalidega balletilaval,» tunnistas Sibul.
Fanari kaaslavastaja ja kostüümikunstnik on tema soomlannast abikaasa Minne Jorasmaa. Nende varasem koostöö on kaasa toonud auhindu rahvusvahelistelt võistlustelt (aastal 2000 Hannoveris ja 2003 Hamburgis).
«Suveöö unenäos» on Jorasmaa rõivastanud haldjad erinevatest ajastutest pärit kostüümidesse, andes nii oma osa Fanari kirevasse lavastusse.

Ees ootab Riia

Esietendus algab Vanemuise suures majas täna kell 19. Teine etendus on sealsamas 23. märtsil ja kolmas Läti Rahvusooperis 29. märtsil.
«Juba aasta tagasi oli kokkulepe, et me sõidame sinna külalisesinemisele,» rääkis Tommingas. Teades Fanari ideed ja Hermeliini lavakujunduse kava, pakkus Vanemuise balletijuht Riiga viimiseks välja just «Suveöö unenäo».

18.03.2005