Loe

Vanemuine tähistab Jüri Lumiste 50. sünnipäeva

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise Välksõnum

Vanemuise teater tähistab reedel, 14. septembril “Sekstett a la carte’i” etendusega näitleja ja lavastaja Jüri Lumiste 50. sünnipäeva.

“Jüri Lumiste puhul on vaieldamatult tegemist Vanemuise ühe praeguse alustalaga,” ütles Vanemuise teatri draamajuht Sven Karja. “Tuleval aastal on tal ees ootamas ka tööjuubel: 30 aastat Tartu esindusteatri hingekirjas.”

“Tüüpilise vanemuislasena on tema rollide žanriline kuuluvus ülimalt avar: tragöödiast farsini, draamast muusikalini, masslavastusest monotükini ja kangelasosast karakteerse kõrvalrollini,” lisas Karja. “Muidugi väärib ka mainimist, et Lumiste rollid teatris ei ole piirdunud vaid teatrilaval viibimisega. Lisaks näitlejatööle on ta tegutsenud lavastajana, lavastaja assistendina, dramatiseerijana, muusikalise kujundajana, ka draamajuhina.”

Jüri Lumiste lõpetas 1979. aastal Vanemuises Evald Hermaküla stuudio. Vanemuise teatris tööl on ta alates aastast 1978, aastail 1993–1999 pidas Lumiste teatri draamajuhi ametit. Ta on end täiendanud Türgis, Jaapanis, Portugalis, Poolas, Venemaal, Soomes ja Taanis.

Praegu on Vanemuise teatri mängukavas kaks Jüri Lumiste lavastust: “Sekstett a la carte” ja “Beautiful Bodies”. Mängimas näeb teda praegu Vanemuise lavastustes “Sada aastat”, “Kõik aias”, “Teatriparadiis” ja “Sekstett a la carte”. Alanud hooajal lisanduvad uued rollid lavastustes “Jooksvad kulud”, “Lõvi, nõid ja riidekapp” ja “Koidula veri”. Samuti kuuleb teda laulmas Kaunimate Aastate Vennaskonna koosseisus. 

10.09.2007