Vanemuine tahab saada rahvusteatriks
Allar Viivik, SLÕhtuleht
Mullu 100. sünnipäeva tähistanud teater Vanemuine tahab võtta uueks nimeks Eesti Rahvusteater Vanemuine. Sama aunimetust on aastaid taotlenud ka Draamateater, kuid siiani tulutult.
Nimemuutuse taotluse saatsid 8. jaanuaril kultuuriministeeriumi Vanemuise Seltsi poolt Illar Uuk ja Valter Haamer. Taotlusele on teatri nimel alla kirjutanud ka asutuse juht Paavo Nõgene. Minister Raivo Palmarul (Keskerakond) on otsuse langetamiseks aega 8. veebruarini.
«Neil on taotluse juures korralik põhjendus,» ütleb ministeeriumi teatrinõunik Tõnu Lensment. Põhiargument on see, et 13. augustil 1906 loodi Vanemuises lavastusega «Tuulte pöörises» riigi esimene kutseline teater. «Loomulikult ka aasta 1870, kui Tartus mängiti Koidula «Saaremaa onupoega». Nii et kaalukaid argumente jagub.»
Nõunik ei taha ennustada, kas teatri nimi tõepoolest varsti muutub. 1990. aastatel taotles rahvusteatri staatust ka Draamateater ning selle juhid rääkisid sellest viimati ministriga 1,5 aastat tagasi, kuid tolle teatri nime pole praeguseni siiski muudetud.
Lensmenti arvates vääriks Vanemuine rahvusteatri nime küll. «Kuid annan aru, et seda nime väärivad kaks teatrit,» tunnistab ta. Lisades, et väärikam nimi ei annaks teatrile samas mingeid eeliseid – ei rohkem raha ega näitlejaid.
Teatri pressiesindaja Tambet Kaugema ütleb, et lisaks Vanemuise Seltsi taotlusele saadetakse ministeeriumi veel ka teatrirahva toetusavaldus. «Argumendid on suured ning teater väärib igal juhul seda nime,» nendib ta. Draamateatri nimemuutmistaotluse kohta ütleb ta napilt: «Õigus taotleda on igaühel.» Kaugema arvates võiks vastukaaluks Tallinnas asuvale rahvusooperile rahvusteater olla just Tartus. Kui aga ministeerium Vanemuisele uut nime ei anna, polevat katki midagi: «See on vaid tiitel, millega suurt midagi ei kaasne.»