Loe

Vanemuine panustab hittmuusikalidele

Postimees

Lisaks juunis esietenduvale «Jesus Christ Superstarile» omandas Vanemuise teater hiljuti maailma muusikalilavade tuntumate lavastuste «West Side Story» ja «Chess» litsentsid.
Vanemuise peaprodutsent Paavo Nõgene sõlmis märtsi lõpus lepingud muusikalitootjatega Chess Productions Limited ja Joseph Weinberg, et tuua aasta pärast Tartus välja kaks uut muusikalilavastust.
Nõgese sõnul esietendub Leonard Bernsteini ja Stephen Sondheimi «West Side Story» 18. veebruaril ning Benny Anderssoni, Björn Ulvaeuse ja Tim Rice’i «Chess» 16. septembril järgmisel aastal.

Vajalik struktuur olemas

Erinevalt Tallinna linnahallis lavastuvatest suurmuusikalidest (viimane neist Eesti Nukuteatri «Grease») jäävad mõlemad lavastused teatri mängukavva vähemalt kaheks-kolmeks aastaks.
«Täna Eesti muusikaliturul toimuv on üpris ainulaadne: tehakse iga nurga peal ja kõike,» kommenteeris Nõgene Eestis toimuvat riiklike teatrite ja erafirmade tihedat rebimist ülikallite muusikalide publikumenu pärast.
«Vanemuine on siiski ainus, millel on suurmuusikalide lavale toomiseks olemas struktuur,» lausus ta. Nii on Vanemuisel olemas nii draamanäitlejad, balletiartistid kui ka ooperikoor.
Sel suvel kavatseb Vanemuine välja vahetada teatri suure maja valguspargi ja helisüsteemid. «See viib etenduse püsikulud veelgi madalamaks,» kinnitas Nõgene.
Esialgsel hinnangul läheb ühe muusikali lavaletoomine teatrile maksma kuni kaks miljonit krooni.
Tema sõnul ei tehta kalleid muusikale teiste teatriliikide, ooperi-, balleti- ja draamalavastuste arvelt. «Muusikal on üks väheseid žanre, mis ennast tagasi teenib ja mille arvelt saame arendada näiteks ooperit ja balletti,» ütles Vanemuise peaprodutsent.
«West Side Story» jõuab lavale eestikeelsena, «Chess» aga ingliskeelsena. Nii on tõenäoline, et teises lavaloos teeb kaasa ka välismaiseid muusikaliartiste.
«Meie eesmärk pole teha siin aga välismaalaste paraadi, vaid tuua lavale kõrge kvaliteediga etendused ja tõestada, et sisetingimustes on võimalik muusikale väikeste püsikuludega kvaliteetselt lavastada,» lisas Nõgene.
«West Side Story» esietendus New Yorgis Broadwayl 1957. aastal, lavastuse uusversioon tuli samas välja 1980. aastal. Bernsteini/Sondheimi muusikal on Shakespeare’i «Romeo ja Julia» ainetel valminud lugu, milles tegevus on viidud New Yorki ja räägib vaenutsevatesse leeridesse kuuluvate poola poisi ja puertorico tüdruku armastusest.

Tänaseni kassahitt

1986. aastal Londonis West Endis lavastunud maailmakuulus «Chess» on maailma muusikalilavade kassahitt tänaseni.
Sõnade autor Tim Rice’il oli idee teha USA ja NSVLi vahelistest külma sõja aegsetest vastuoludest rääkiv lavalugu koos Andrew Lloyd Webberiga, ent et helilooja oli hõivatud teiste lavastustega (peamiselt lavastusega «Cats»), sündis Rice’i lavalugu koostöös menuansambli ABBA heliloojate Benny Anderssoni ja Björn Ulvaeusega.
Tuntumad lood sellest muusikalist on näiteks «One Night in Bangkok» ja «I Know Him So Well».
Postimehele teadaolevalt on Vanemuine lõpetamas läbirääkimised, et tuua lähiaastail lavale ka Andrew Lloyd Webberi suurmuusikal «Cats» («Kassid»), kuid seda Nõgene eile kommenteerima ei soostunud.

12.04.2004