Loe

Vanemuine otsib Rujat. Ka tüdrukute seast

Andri Maimets, Postimees

Andri Maimets, Postimees

Pühapäeva pärastlõunal marsib üks üpris ülbe moega žürii Tallinnas NO-teatri proovisaali, lajatab ukse enda järel kinni ning jääb «ohvreid» ootama.

Tavaelus see kuueliikmeline seltskond – lavastaja Tiit Ojasoo, tema naisukesest kunstnik Ene-Liis Semper, koreograaf Jüri Nael, dirigent Erkki Pehk, helilooja Rein Rannap ja Vanemuise juht Paavo Nõgene – loodetavasti nii tähtsust täis pole. Kuid nüüd on Suure Kunsti nimel kokku saadud: eile ja täna toimuvatel ettelaulmistel loodab Vanemuine leida lauljad-näitlejad teatri uude rokkooperisse «Ruja».

Segadus korraldusega

Esimene laulja, Järvakandist pärit rõõmsameelne noormees Mikk Merekivi on hindajaile ette valmistanud lisaks kohustuslikule «Roostevabale maailmale» ka Olav Ehala imearmsa «Tahan olla öö». Ent kui ta kuuleb, et varem lubatud plaadimängijat ei tule ning et pala tuleb a cappella ette kanda, vajub noormees hetkeks näost ära. Teine tagasilöök tuleb siis, kui karm žürii keelab sõbrale seltsiks tulnud Katrin Valdmetsal poisiga proovisaalis liituda. Murelikul moel kaob nooruk saali…

Sellal, kui esimene ettelaulja suletud uste taha kaob, sirvib Vanemuise meediajuht Tambet Kaugema mõtlikult kutsutute nimekirja ning kiikab kella. Lisaks vähem tuntuile leiab loetelust näiteks laulvad näitlejad Evelin Pange ja Priit Võigemasti, aga ka kogenud muusikalihaid Koit Toome, Susan Lillevälja, Bert Pringi ja Lauri Liivi.

Kerge närv tuleb sisse

«Okay, I’m off,» rehmab oma konkurentide nimesid kuuldes Slide Fifty solist Sander Loite, kes samuti muusikaliproovi õnne tabama on tulnud. Siiski on see kerge nali – kui juba nii kaugele tuldud, siis ei taha poiss ettelaulmata lahkuda (ning vähemalt läbi ukse kuulates tuleb pisut hiljem tõdeda, et ta saab sellega suurepäraselt hakkama).

Sama, soovi iga hinna eest ette laulda, ei saa muidugi öelda näiteks noorte neidude, Liina Ristoja või Keili-Kaisa Eistre kohta, kel hakkavad proovisaali ukse taha jõudes käed kergelt värisema.

«Jeebus-jeebus, mis ma teiseks lauluks valin,» korrutab Ristoja. Ning Eistre ohkab, et soovinuks parema meelega teda kesklinna toonud bussist hoopis maha jääda.

Kõige rahulikumalt näibki avapäeval ettelaulmisesse suhtuvat Evelin Pang, kes vihjab, et ei tulnud kohale mitte ajalehekuulutuse peale, vaid seepärast, et teda kutsuti. Nagu ka ta kaasat Priit Võigemasti, kes Pange laulmise ajal teatrimaja ees sooja päikese käes pisitütre Loviise vankrit veab.

Eks siis peagi ole terad sõkaldest eraldatud ning tasub Vanemuise järgmise aasta uut suvemuusikali huviga ootama hakata. Igatahes on esietenduse kuupäev juba välja käidud, see on 15. august. 

01.10.2007