Loe

Vanemuine näitab unenäolist seksi

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Vanemuise kaheksa tantsijat ja neli draamanäitlejat veedavad Sadamateatris praegu raskeid, ent huvitavaid päevi, sest nimeka moskvalasest lavastaja Saša Pepeljajevi käe all on vormumas saksakeelne tantsulavastus.

Ühes stseenis, üsna kohe pärast pikkades mantlites liputajate etteastet, võtab ritta baleriinide viisik, et esitada kergemeelse sisuga lauluke.

See kõlab saksa keeles, sest lavastuse aluseks on selles keeles oma teoseid kirjutanud arst ja psühholoog, unenägude uurija ja psühhoanalüüsi isa Sigmund Freud.

«Freudi järgi allub inimkäitumine lõbu- (erootiline lõbu, iha) ja reaalsuspõhimõtteile (ühiskonna nõudeist johtuv vajadus seksuaaliha kui häbiväärset ja keelatut alla suruda),» märgib lavastuse kavaleht.

Erootika ja seks

Erootika ja seksi erinevad avaldused paistsid kolmapäeval proovis rõhutatult iroonilistena.

«Mul ei ole kavatsust näidata seksi kuigi irooniliselt ja ma arvan, et etenduses see nii ei tundugi,» selgitas Pepeljajev pärast trupi lahkumist üleeile õhtul. «Kuigi siin on väga iroonilisi kohti, peavad need oleme tasakaalus traagiliste ja lüüriliste asjadega.»

Lavastust «Sigmund & Freud» hakkas Pepeljajev vanemuislastega tegema hiliskevadel. «Mais olid meil paaril nädalal workshop’id ja improvisatsioonisessioonid. Nüüd oleme teinud proove kuus nädalat.»

Rahulik lavastaja

Kuigi esietendus on juba eeloleval pühapäeval, hakkab tervik lavastaja sõnul alles kujunema ja kõik, ka iroonia, pole veel kindlalt paigas. «Lavastus kasvab nagu puu,» ütles ta. «Ühistes improvisatsioonides ja proovides, isegi veel nüüd, tekib kujundeid, mida ma ei olnud planeerinud.»

Planeerimata ebameeldiva üllatuse valmistas mõni päev tagasi Marika Aidla selg. «Sellega ei saa nalja teha,» ütles Pepeljajev kolmapäeval, kui tantsijanna ei saanud proovis osaleda.

Kuigi pealkirja järgi võiks arvata, et vaatajate ees avaneb Freudi elulugu, ei ole see teps nõnda. «Pigem on lavastuse sisuks meie klišeed sellest, mida me teame psühhoanalüüsist ja Freudist,» selgitas lavastaja.

Staažikale vanemuislasele Rita Dolgihhile on Pepeljajevi lavastamise viis meelepärane. «Väga meeldiv on temaga koostööd teha. Ta on hästi rahulik ja tore inimene,» ütles tantsijanna.

Kuid veel enne, kui Dolgihh astub Sadamateatris pühapäeval lavastuses «Sigmund & Freud» Freudi ühe õe osas vaatajate ette, saab teda näha täna õhtul Athenas tantsuteatri Zick etenduses «Piaf».

Pepeljajevi järgmine lavastus tema oma trupiga Moskvas valmib detsembris.

Strauss ja Freud
• Sadamateatris esietendub 30. septembril Saša Pepeljajevi koomiline tantsulavastus «Sigmund & Freud», kus kõlab põhiliselt Johann Strauss noorema muusika.
• Osatäitjad: Ruslan Stepanov (Sigmund), Laura Peterson (Freud), Alo Kurvits (Sigmund Freud lapsepõlves), Ragne Pekarev (Freudi naine Marta) ja Markus Luik (Freudi naine Marta), Marika Aidla (Marta õde Minna) ja Janek Savolainen (Marta õde Minna), Hilda Palkovskyte, Maarja Paugus, Rita Dolgihh, Julia Kaškovskaja ja Marija Simona Simulynaite (Freudi õed) ning Karen Kriit ja Hendrik Ilves (väikesed viiuldajad). 

28.09.2007