Loe

Vanemuine mõtleb publikule

Postimees

On möödunud kolm kuud Vanemuise kriisist, mil avastati teatril enam kui 2 miljoni suurune võlakoorem. Nüüd lausub teatrijuhi kohusetäitja Aivar Mäe, et algavaks aastaks on Vanemuine parandanud mainet ja likvideerinud võlad.

Mida teil on õnnestunud Vanemuises uue juhi ametikohal reaalselt ära teha?

Valmis on Vanemuise järgmise aasta eelarve ehk teater hakkab tööle kulupõhiselt, mis tagab ülevaate teatri tegelikest kuludest. Planeeritavas töös mõtleme tõsiselt publikule. Meelepärast peaks jätkuma nii klassikalise ooperi austajaile kui ka Tartu üliõpilaskonnale.
Hea meel on tõdeda, et Vanemuise täitumusprotsent on viimase kolme kuuga tõusnud ligemale 90%-le. Oleme ära maksnud kõik võlad ja meie imidž on tunduvalt paranenud.

Kui palju vanemuislasi lõpuks koondati?

Meie uues koosseisus on 337 inimest, kellest kunstilisi 175. Ligikaudu 30 töötajat lahkus omal soovil. Koondatuid on samuti pisut alla kolmekümne.

Kas Vanemuise kriis oli midagi eesti teatrile sümptomaatilist või ikkagi vaid ühe teatri probleem?

Lähiminevikku analüüsides tundub, et tegemist on sümptomiga. Eks teatritegemine ja publiku meeldimuste ning käitumise ennustamine on alati seotud riskiga. Soovime rohkem tarkust planeerimisel, kuna konkurents meelelahutusturul on väga suur.

Kui aastas läheb mitmel teatril halvasti, siis on tegu ühekordse valearvestusega?

Jah. Aga kindlasti pole ebaedu põhjus riigipoolses alarahastamises. Lihtsalt tegijate isu kasvab süües.

Milline hakkab välja nägema Vanemuise uuenenud repertuaar?

Üks on kindel, panustame rohkem uuslavastustesse, et need oleksid visuaalselt ja butafoorsest küljest kaasaegsemad.
Kindlasti teeb Vanemuine ringreise. Hooajal 2004-2005 planeerime külalisetendusi väljapoole Eestit – anname etendusi Soome Rahvusooperis ja Soome Rahvusteatris.

23.12.2003