Loe

Vanemuine meelitas Soomes välja braavo-hüüded

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Raimu Hansoni reisikirja 6. aaria!

Plaksutamise poolest kitsid soomlased ei hoidnud Vanemuise külalisetendusena Soome Rahvusooperi väikeses saalis kuuldud ja nähtud «Tosca» puhul aplausi tagasi. Kõlas ka braavo-hüüdeid. Pärast eesriide viimast kokkutõmbamist olid näoilme järgi otsustades õnnelikud nii kuulajad kui ka orkester ja solistid.

Giacomo Puccini ooperi «Tosca» soomlaste ette viidud variandi lavastas Mikk Mikiver. Esietendus oli Vanemuise väikeses majas täpselt kaksteist aastat tagasi, 2. novembril 1995. Lavastuse taastas Taisto Noore assisteerimisel Ervin Õunapuu. Taaslavastuse esietendust vaatas tänavu 2. septembril väikese ajalise nihkega otseülekandes Eesti TV vahendusel nii palju inimesi, et nendega saaks täita 141 Vanemuise väikese maja saalitäit rahvast. Nõnda arvutas välja teatri pressiesindaja Tambet Kaugema.

Eileõhtusel etendusel oli 450-kohalisest Almisaalist suurem osa täidetud. Publikurohkus, kuulus ooperimaja ja silmapaistva dirigendi Mihkel Kütsoniga taaskohtumine innustas muusikuid silmanähtavalt ja kõrvakuuldavalt.

Etendusest paiskus saali muusika vahendusel emotsioone lausa leekidena. Solistid Pille Lill (Floria Tosca) – ta pälvis teise vaatuse aaria eest teenitult vaheaplausi – ja Kristian Benedikt (Mario Cavaradossi) etendasid armukadedust ja armastust tulisemalt kui Tartus. Jassi Zahharov tegi Scarpiast veelgi ilgema tüübi kui esietendusel. Orkester oli ergas ja tundlik, kas kollektiiv hoidis just viimse noodini Puccini kirjapandust kinni, jäägu muusikakriitikute kirjutada. Saalis viibis kuuldavasti neidki.

Huvitav tõesti, kuidas nad jäid rahule näiteks poistekoori paigutamisega esimeses vaatuses lavale, kuigi Vanemuise etendustes laulsid poisid kuulajate hulgas. Almisaali ehituslikud iseärasused ja poiste saabumine eile Helsingisse tormikindlama laevaga – kuid seetõttu kavandatust hiljem – sundisid vastu võtma just niisuguse lavastusliku lahenduse.

Pärast etendust olid muusikud kahekorruselises bussis hotelli poole sõites napisõnalised, huulilt tõusis vaid mõni üksik nali. Muusika oli neelanud energia peaaegu jäägitult.

Täna algab «Tosca» etendus kell 15.30. Tormikindel Rosella annab Helsingis otsad ja võtab kursi Eesti poole kell 21. 

03.11.2007