Loe

Vanemuine meelitab noori ooperisse

Jaanika Meier, Tartu Postimees

Jaanika Meier, Tartu Postimees

Veebruarikuus saab paarsada koolinoort minna linna kulul Vanemuise teatrisse «Rigolettot» vaatama.

Vanemuise teatri noorsootöö juht Mall Türk selgitas, et teater Vanemuine pühendab ooperipäeva, 16. veebruari tänavu Giuseppe Verdi muusikale. Nii etendub 15. veebruaril suures majas ooper «Trubaduur» ja 16. veebruaril väikeses majas «Rigoletto», viimast saavad Tartu linnavalitsuse toel tasuta vaatama minna kakssada kooliõpilast ja nende õpetajat.

Oluline selgitav osa

Enne «Rigolettot» räägib ooperilaulja Mart Mikk noortele ooperi ajaloost ja arengust, interaktiivse loengu lõpus astub lavale ka «Rigoletto» lavastaja Taisto Noor, kelle abiga käiakse läbi õhtuse ooperi kesksed tegelased ning sündmused.

«Eelkõige on oodatud muusika erihuviga ja süvaõppega lapsed, aga kõik, kes tunnevad, et nad tahaksid oopreist lähemalt teada, on väga teretulnud,» tõdes Türk ja lisas, et kui huvi on suurem kui vabu kohti saalis, eelistatakse Tartu linna lapsi, ülejäänud saavad etendusele pileti osta soodushinnaga.

«Ma ei tea, kuidas ma suudan lapsi selles veenda, aga ma arvan, et lapsed peaksid ka natuke teadma, mis asi on ooper,» rääkis Kroonuaia kooli huvialajuht Katrin Luts, et ka nende kooli lapsed oleksid võimalusel valmis ooperipäeval Vanemuist külastama. Ta nentis, et etendusele eelnev selgitav osa on väga vajalik, et lapsed ooperist paremini aru saaksid.

Samas arvas Luts, et kui noori maast madalast käe kõrvale ei võeta ja ooperisse ei viida, siis nad sinna ka väga ei kipu.

Huvi jätkub

Vanemuise teatri noorsootööjuht Mall Türk viitas, et teatril statistilised andmed puuduvad, kui palju noori neil ooperit vaatamas käib, kuid Vanemuine on teinud pool aastat süvendatult noorsootööd ja selle käigus on Türgi hinnangul välja joonistunud, et õpetajatel on küll väga suur huvi žanri atraktiivsemaks muutmiseks.

Tegelikult, märkis Türk, leidub ka ooperihuvilisi noori, kui nad saavad žanri tagamaadest aru. «Me ei saa kurta, et saalid oleksid tühjad.»

Ooperitund
• Vanemuise väikeses majas räägib 16. veebruaril kell 17.30–18.10 Mart Mikk ooperist. Muu hulgas näidatakse häälepaelu laulmise ajal, tutvustatakse inimhääle akustilisi võimalusi ja tuuakse näiteid tänapäevaste tehniliste võimaluste kasutamisest ooperilaval. Samuti räägib «Rigoletto» lavastaja Taisto Noor ooperi tegelastest ja sündmustest.
• Kell 19 algab ooper «Rigoletto», kuhu saab priipääsme paarsada koolinoort.
• Info mall@vanemuine.ee või telefonil 744 0189. 

22.01.2008