Loe

Vanemuine lennutab publiku teatriparadiisi

Äripäev

Rahvusvahelist teatripäeva ja Eesti teatri sajanda juubeli puhul valmis Vanemuise teatris etendus, mis räägib Eesti teatrikorüfeede igavikupõlvest taevas.
Vaataja satub teatriparadiisi, kus toimetavate persoonide hulgast leiab esinäitlejad Kaarli ja Antsu, legendaarse koomiku Pauli, kuulsa teatripedagoogi Volli ning kuulsad naisnäitlejad Erna ja Liina. Teatriteadlikum vaataja tuvastab rea olulisi figuure kodumaise teatri minevikust, kivirähklikku nalja täis õhtu peaksid saama kõik.
“Eks see natuke hariv jant on,” leidis lavastaja Ain Mäeots, kelle hinnangul võiks vaataja teatri vastu huvi tunda, kuid ei pea olema teatriajaloolane. Ilmselt teavad kõik siiski Irdi ja Panso nime ning vast tulevad teisedki tegelased natuke tuttavad ette. Raivo E. Tamme kehastatud Voldemar Panso ja Aivar Tommingase Kaarel Ird on seni vaid kiidusõnu pälvinud, eeskätt just oma loomutruuduse eest. Mida enamat võiks näitleja tahta, kui tema kehastatava tegelase lesk rolli õnnestumise puhul õnne soovib – just seda tegi aga Panso lesk Mari-Liis Küla. Aapo Ilvese Postimehes ilmunud arvustusest võib välja lugeda julgustuse neile, kes “tehnilistel põhjustel, nagu noorus, Pansot ei mäleta või kes teatriloost üldse midagi ei tea” – Raivo E. Tamme teatripedagoog Volli ajab naerma nemadki.
Kui sisu tutvustada, siis sugeneb intriig paradiisipilvele hetkel, kui taevasse saabub sõnum Eesti teatri sajandijuubelist. Nagu arvata ongi, ei lange vanade teatriässade arvamused selles küsimuses kokku. Kas tuua lavale “Libahunt”, “Kremli kellad” või mõni muusikal? Ja veelgi olulisem: milline esinäitleja hakkab mängima peaosa?
Esimeste saalitäite publiku reaktsioon ja enamik arvustusi on olnud positiivsed ning see annab põhjust tunda, et “Teatriparadiis” ja need teemad lähevad vaatajaile korda.

07.04.2006