Loe

Vanemuine laulab kauneist hetkist

Mari Hiiemäe, Äripäev

Mari Hiiemäe, Äripäev

16 aastat tagasi tõid vanemuislased pealkirja all “Kaunimad aastad su elus” lavale Kulno Süvalepa laulude õhtu, millest sai pikaajaline publikumagnet. Nüüd etendub Vanemuises sama programmi ainetel tehtud uus muusikalavastus.

Lavastaja Andres Dvinjaninovi sõnul on muusikat uuslavastuses palju, ajaliselt üle poole etendusest. Kaunid laulud seob kokku sõnaline osa, mis moodustab tervikliku süžee.

“Laval hakkab arenema lugu “Kaunimate õhtute” programmi ettevalmistamisest. See on köögipool, kuidas üks lauluõhtu valmib,” tutvustas Dvinjaninov.

Näitleja Jüri, keda mängib Jüri Lumiste, tabab näidendi algul end mõtisklemas, et kõik ilus tema elus hakkab läbi saama. Kuna kaunimad aastad on justkui möödas, tundub kõik talle mõttetu.

Siis aga helistab keegi ja Jüri saab idee luua üks päris uus etendus, kus lauldakse laule, mis on seotud osaliste elutee kõige kaunimate hetkedega. Eesmärk on sel kombel need hetked taaselustada.

Laval pea täiskoosseisus aastatetagune trupp

Legendaarse Kaunimate Aastate Vennaskonna liikmetest on enamik samad, kes 16 aastat tagasi “Kaunimate aastate” solistide reas üles astusid, puudu on vaid Tallinna suundunud Rain Simmul. Nüüd on neil – Hannes Kaljujärvel, Jüri Lumistel, Andres Dvinjaninovil, Toomas Lungel ja Indrek Kaldal – esitada oma isiklik lugu.

“Kui eelmine kontsertprogramm oli Kulno Süvalepa lugudega seotud nii otsesemas kui ka kaudsemas mõttes, siis see on meist endist,” rõhutab lavastaja rõhuasetuse muutust isikliku seotuse suunas. Iga osatäitja mängib etenduses justkui iseennast, ka tegelaste nimed on näitlejatel samad, mis päriseluski.

Et lugu oleks võimalikult ehe ning isiklik, on sõnalise osa autor Mart Kivastik lauludele vahetekste kirjutades aluseks võtnud tõestisündinud lood osatäitjate elust.

Etendus täis nostalgiat, vaimukust ja kosmilisust

“Me laulame laule, mille hulgas on seadeid, mis oleme teinud juba 27 aastat meie ise,” rääkis Dvinjaninov.

Helgete omadussõnade leidmisega, mis uut etendust iseloomustaks, pole Dvinjaninovil mingit raskust. “See meeleolu on mõnus, sarmikas, esteetiline, vaimukas, kosmiline ja tore. Nostalgiline ka. Ja see kõik, mis ma ütlesin, vastab kusjuures tõele,” ütles lavastaja.

 

teater
“Kaunimad hetked Su elus”
30. aprill Vanemuise teatri väikese maja ovaalsaal
Järgmised etendused: 10., 12., 17. ja 21. mai
Piletid: 130 kuni 200 kr

30.04.2009