Loe

Vanemuine kütab eesti-soome segasauna

Tartu Postimees

Taluperenaine saadab oma mehe tuletikke laenama paari kilomeetri kaugusele naabertallu, kus mees läheb aga sõbraga vihtlema ja järgmisel hommikul pikale sekeldusterohkele reisile.
«Saunastseen on lavastuses üks raskeimaid,» rääkis Indrek Taalmaa, kelle kehastada on soomlase Maiju Lassila «Tuletikke laenamas» järgi kirjutatud komöödias taluperemees Jussi Vatanen. «Aga seda on mõnus mängida, sest sa tunned ennast seal nagu ehtsas saunas.»
Kas Vanemuise suure maja laval on eesti suitsusaun või soome saun? «See on eesti-soome segasaun,» ütles Taalmaa.
Teine saunaline ja koos Vatasega kosjareisile asuja ongi tikke tooma läinud Antti Ihalainen, keda mängib Asko Sahlman.

Ehtne soome näitleja

Kuigi see kõhukas karvase lõua ja valju häälega näitleja on pesuehtne soomlane, esitab ta oma osa eesti keeles.
«Alguses oli keelega suur probleem, sest teatrilaval sünnib tekst ju mõttes, aga nüüd läheb kõik juba normaalselt,» rääkis Sahlman pärast peaproovi soome-eesti segakeeles.
Pisut muret oli valmistanud talle see, et kui peaks juhtuma blackout (hetk, mil tekst on peast kui pühitud), tuleks tal jätkata eesti keeles improviseerides.
«Aga me rääkisime lavastajaga, et selles lavastuses võib rääkida sel juhul soome keeles, see sobib siia,» ütles Sahlman.
Maiju Lassila veidralt naljaka jutustuse «Tuletikke laenamas» on näidendiks kirjutanud ja lavastanud Ingomar Vihmar. Ta on vabakutseline lavastaja ega ole Vanemuises seni midagi vaatajate ette toonud.
Vihmar ei ole endale eesmärgiks seadnud publiku lihtlabast naerutamist. «Ma ei ole tahtnud pedaali põhja vajutada,» ütles ta. «Olen lasknud inimestel laval rahulikult olla nii, et kogu see olemine, toimimine ja mõtlemine muutub naljakaks.»

Kirjutatud varjunime all

1970. aastal sündinud ja 1992. aastal lavakunstikateedri lõpetanud Vihmar on varem lavastanud neli soome kirjaniku tekstil põhinevat teatritükki. Ühes neist, Von Krahli Teatris rambivalgust näinud «Taksojuhtides», osales ka Asko Sahlman.
Parema osa oma loomingust Maiju Lassila varjunime all kirjutanud Algoth Untola (1868–1918) kuulub soome satiiri-, huumori- ja komöödiakirjanduse klassikasse.
««Tuletikke laenamas» on tema kuulsaim teos, millest on tehtud mitu väga menukat mängufilmi,» märkis Vanemuise pressiesindaja Tambet Kaugema. «Soomes on seda lugu lavastatud lugematu arv kordi ja iga uuslavastuse korral on saalid taas täis.»
Eestis on «Tuletikke laenamas» varem lavastanud Ingo Normet 1971. aastal Pärnus Endla teatris.

08.04.2005