Loe

Vanemuine korraldab Tartus Euroopa ooperipäeva

Madis Taras, Eesti Päevaleht

Madis Taras, Eesti Päevaleht

Vanemuise teater korraldab sel laupäeval Tartus Euroopa ooperipäeva, et sel kombel tähistada koos teiste Euroopa muusikateatritega ooperižanri 400. sünnipäeva.

“Vanemuise teater on üks ligi sajast teatrist, mis kuulub Euroopa ooperimaju ja -festivale ühendavasse organisatsiooni Opera Europa,” rääkis Vanemuise teatrijuht Paavo Nõgene. “Seepärast lähtusime Tartus Euroopa ooperipäeva korraldades eesmärkidest, mida Opera Europa on sellel korral enda ette seadnud – tuua noori ooperikunstile lähemale, teha neid ooperiga tuttavaks ja sõbraks,” lisas Nõgene.

Euroopa ooperpäeva eriilmelisi ettevõtmisi jagub Vanemuise suurde ja väikesesse majja ning Tartu Raekoja platsile. Avalöögiks on kell 14 Vanemuise väikeses majas esietenduv ooperimäng “Hunt ja seitse kitsetalle”, mis valmib algusest lõpuni noorte ooperihuviliste kätetööna.

Lavastuses osalevad vanemuislase Meelis Hansingu teatriringi ja Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli õpilased, kellest Vanemuise professionaalide juhendamisel saavad selleks etenduseks orkester, näitlejad, lauljad, lavakujundajad, grimeerijad, rekvisiitorid, kostüümikunstnikud, valgustajad ja lavatöölised.

Vanemuise väikese maja ovaalsaalis asuvad kell 16 väitlusse teleajakirjanik Marko Reikop ja kirjanik Sven Kivisildnik. Väitlust “Ooper on iganenud teatrivorm” modereerib Kaarel Oja ja sissepääs on kõigile huvilistele tasuta.

Vanemuise suures majas algab kell 19.30 Euroopa ooperipäeva gala, kus astuvad publiku ette solistid Venemaalt, Lätist, Leedust, Eestist. Esinevad Svetlana Trifonova (Venemaa), Kristian Benedikt (Leedu), Samsons Izjumovs (Läti), Alla Popova, Merle Jalakas, Pille Lill, Karmen Puis, Valentina Kremen, Tõnu Kattai, Taavi Tampuu, Atlan Karp ja Taisto Noor.

Samuti katsetavad ooperipäeva galal oma häält ooperižanris poplauljad Gerli Padar, Liisi Koikson, Tanja Mihhailova popbändist JZ Belle ja Vaiko Eplik. Lavale astuvad ka flamenkostuudio Duende tantsijad.

Ooperigala lavastab Taisto Noor, kunstnikutöö teevad Kristiina Münd ja Maret Kukkur. Osalevad Vanemuise sümfooniaorkester ja ooperikoor, dirigeerivad Toomas Vavilov ja Lauri Sirp. Ooperigalal kõlavad aariad Mozarti ooperist “Võluflööt”, Puccini “Madame Butterfly’st”, Tšaikovski “Jevgeni Oneginist”, Verdi “La Traviatast”, Bizet’ “Carmenist”, Offenbachi “Hoffmanni lugudest”, Ehala “Lumekuningannast” ning Gershwini “Porgyst ja Bessist”.

Õhtut juhivad Gerli Padar ja Tiit Made. Eesti Televisioon teeb Tartust ooperipäeva galalt otseülekande.

16.-25. veebruarini on Tartu Raekoja platsi kaupluste ja kohvikute akendel üleval Vanemuise ooperitähti kujutav kunstinäitus.

Vanemuise teatri koostööpartnerid Euroopa ooperipäeva korraldamisel on Heino Elleri nimeline Tartu Muusikakool, Eesti Väitlusselts, Tartu Linnamuuseum ja Tartu Linn.

Euroopa Ooperipäevadega 16.-18. veebruaril tähistavad ooperižanri 400. sünnipäeva 23 Euroopa riigi ooperimajad, kokku ligi 100 teatrit Moskvast Reykjavikini ning Tartust Lissabonini.

Tallinnas korraldab Euroopa ooperipäevi Rahvusooper Estonia. Sel moel kutsutakse kõiki inimesi ooperikunstist osa saama ning tõdema, et ooper on end pidevalt uuendav, elav ja tõeliselt euroopalik kunstivorm. 

13.02.2007