Loe

Vanemuine ja Teatri Kodu löövad käed

Tartu Postimees, Jaan Olmaru

Tartu Postimees, Jaan Olmaru

Vanemuise teater sõlmib neljapäeval kaheaastase koostöölepingu mänguasjamuuseumiga, mille järgi tuuakse juba järgmisel hooajal Teatri Kodus lavale kolm väikelastele mõeldud lavastust.

Vanemuise juhi Paavo Nõgene sõnul tuli algatus teatrilt. «Vanemuise mure on see, et meil ei ole 1–6-aastastele lastele pakkuda igapäevast repertuaari. Meil ei ole selleks sobivat mängukohtagi, sest Sadamateater ega Vanemuise suur ja väike maja selleks ei sobi. Seda tühimikku tahamegi täita,» ütles Nõgene, kelle sõnul võidavad lepingust mõlemad.

Mänguasjamuuseumi direktori Triin Vaaro sõnul oli koostöö Vanemuisega juba mõnda aega õhus. «Vanemuise jaoks on töö lastega suur prioriteet ning seetõttu leidsime, et Tartu-suuruses linnas peaksime oma külastajatele parima elamuse pakkumiseks tegema koostööd, mitte konkureerima,» ütles Vaaro.

Kolm etendust hooajal

«Mõlemal osapoolel on omad kohustused. Meie teeme lavastusi ja Teatri Kodu tagab meile ruumi ja tingimused. Piletitulu läheb jagamisele,» selgitas teatrijuht ning lisas, et tema hinnangul on Teatri Kodu olnud seni kurvas seisus.

«Ta on munitsipaalasutus, aga minu teada pole Tartu linn näinud ette rahastada seal etenduste väljatoomist. Raha on antud mänguasjamuuseumile Teatri Kodu üldtegevuseks, aga lavastamine tähendab erinevaid protsesse,» rääkis Nõgene.

Vanemuine on valmis tooma järgmisel hooajal Teatri Kodus lavale kolm väikelastele mõeldud uuslavastust.

«Ja mitte ainult draamažanris. Me tutvustaksime lastele nii sõna-, muusika- kui tantsuteatrit,» täpsustas Nõgene ning lisas, et lepingu eesmärk on pakkuda väikelastele teatrielamusi. «Me tahame neid tuua teatri juurde ja harjutada teatris käima. Samuti on eesmärk rikastada Tartu lastele suunatud teatritegevust tervikuna.»

Esimesena tuuakse septembris Teatri Kodu lavale kunagi Vanemuise repertuaaris olnud «Väikese onu saaga», mida tuleb uuesti lavastama Finn Poulsen. Toona mängisid rolle Hannes Kaljujärv ja Aivar Tommingas, nüüd vahetab Tommingase välja Andres Mä­har, kes liitub sügisest taas Vanemuise draamatrupiga.

Aasta lõpus peaks mängukavasse lisanduma talvelavastus ning järgmise aasta veebruaris lavale jõudma hooaja kolmas lastetükk.

Täidetakse tühimik

Leping sõlmitakse kaheks hooajaks. «Kui see on edukas ja mõlemad pooled näevad, et see sobib, siis võib seda pikendada,» lausus Nõgene.

Nõgene tunneb koostöö üle heameelt: «Me oleme väikelaste ees võlglased ja Teatri Kodusse minek aitab seda võlgnevust tasa teha. Kui me nüüd ei tegele sellega, et lastele teatrit tutvustada, siis mingi aja pärast pole teatril enam publikut.»

Triin Vaaro loodab lepingust seda, et muuseum saab jätkuvalt oma väikestele ja suurtele külastajatele rõõmu ja rahulolu pakkuda.

«Laiemalt võttes aga suudame lõpuks täita selle pikka aega valitsenud tühimiku, et Tartus ja selle ümbruskonnas puudub oma lasteteater. Koostöö raames saame järele proovida Teatri Kodule loodud regulaaretenduste vormi,» lisas ta. 
 

31.03.2011