Loe

Vanemuine etendab operettide operetti

Tartu Postimees

Vanemuises esietendub laupäeval operett, mille eelmises lavastuses kaks aastakümmet tagasi süttis ühel etendusel peaosalise Tõnu Kattai peas parukas.
Eisensteini kehastanud Kattail tuli Ago-Endrik Kerge lavastuses süüdata vanglastseenis sigar. Kogemata võttis aga tuld parukas, mille siis laulja kähku peast tõmbas, lavapõrandale virutas ja leegi summutas.
«Etendus läks kenasti edasi, vaatajad arvasid, et nii peabki olema,» meenutas Kattai, kes nüüdses Mare Tommingase lavastuses mängib advokaat Blindi.
«Nahkhiire» uuslavastuses ülehomme esietenduse publiku ette ilmuval Eisensteinil sigarit süüdata ei tule. Kuid näidelda tuleb selles osas lisaks laulmisele siiski tublisti.

Peaosatäitja Estoniast

Miks oli aga tarvis peaosatäitjaks kutsuda Estonia solist Urmas Põldma? «Eisensteini lihtsalt praegu ei ole Vanemuises,» nentis Tommingas. «Aga ma arvan, et on ju tore, kui teisest teatrist saab soliste kutsuda – see hoiab trupi kikivarvul ja annab etendusele hoopis teist meeleolu.»
«Nahkhiir» on lavastaja sõnul operettide operett, mida saab võrrelda ooperiga. «Kuid libreto lubab seda võrrelda ka draamaetendusega. Meie versioonis ongi suurendatud draama osa.»
Kahe aastakümnega teineteisest lahutatud lavastusi kõrvutades märkis Kattai, et atraktiivsust silmas pidades on mõni muusikaline number nüüd ära jäetud ja mõni juurde pandud. Palju võimalusi on lisanud valgustuse ja helitehnika areng ning dekoratsioonide ja kostüümide materjali avardunud valik.
Tommingas on lavastuse keskmesse seadnud Adele, kes on toatüdruk rikkas perekonnas, kuid kelle andekus ja sihikindlus lubavad tal saada lavatäheks. «Sellest kontseptsioonist lähtudes olen ma andnud Adele osatäitjatele paar rasket ülesannet,» ütles Tommingas.
Kuigi «Nahkhiire» maailmaesietendus oli Viinis aastal 1874, jätkub publikumenu üle kogu maailma tänini.
«Omamoodi isegi ooperi mõõtu «Nahkhiires» on palju ilusat muusikat,» põhjendas muusikajuht Hendrik Vestmann selle opereti menukust.

Mitte ainult Strauss

Nüüdne Vanemuise lavastus on omapärane selle poolest, et ei kõla ainult Straussi muusika. «On ka näiteks Nielsenit ja Rossinit,» rääkis Vestmann.
Erilist rõõmu väljendas muusikajuht aga selle üle, et lavastaja Mare Tommingas ja näitejuht Aivar Tommingas on lauljatega näitlemises ja eriti teksti väljenduslikkuses teinud ära suure töö.

«Nahkhiir»
• Vanemuise suures majas esietendub 25. veebruaril Johann Straussi kolmevaatuseline, kahe vaheajaga operett «Nahkhiir».
• Lavastaja ja kunstnik Mare Tommingas, muusikajuht ja dirigent Hendrik Vestmann, dirigent Lauri Sirp, näitejuht Aivar Tommingas, koreograaf Jelena Karpova.
• Osatäitjad Urmas Põldma, Alla Popova või Karmen Puis, Angelika Mikk või Merle Jalakas, Jaan Willem Sibul, Mati Kõrts, Taisto Noor, Aare Saal, Tõnu Kattai, Siiri Koodres, Aivar Tommingas, Märt Jakobson, Tiina Tikk, Maarja Paugus, Tiit Lilleorg, Pavel Mokrov jt.
• Osalevad Vanemuise sümfooniaorkester, ooperikoor ja balletitrupp.

23.02.2006