Loe

Vanemuine elab uue lavatehnika ootuses

Jaan Olmaru, Tartu Postimees

Vanemuise teatri direktori Toomas Petersoni sõnul on suure maja lavatehnika vahetamine kestnud tänaseks kolm ja pool kuud. Arvestades tööde seisu ning järelejäänud aega oli Peterson optimistlik. «Ehitaja tegi graafiku, millisel nädalal milliseid töid kavatsetakse teha, ja nende asjadega tänane seis klapib. Sellest ka minu optimism,» lausus ta.

Teatrijuhi sõnul kulus pea terve maikuu vana tehnika mahavõtmiseks. Muu hulgas lammutati lavaruumi vanad töörõdud, nöörpööning ning valgustussillad. Samuti viidi ära vanad stanged ja mootorid.

Rahvusvahelise hanke võitnud Hollandi firmale Trekwer alltöövõttu tegeva Ehitustrusti projektijuhi Eerik Staškevitši hinnangul viidi teatrimajast ära 120 tonni terast. Juuni ja juuli kulusid uute teraskonstruktsioonide paigaldusele ning uue nöörpööningu ehitusele. Samuti pahteldati ja värviti üle nii külglava kui pealavaruumi seinad ning rajati üles-alla liikumiseks šaht liftile.

Töö tellingutel

Esmaspäeva pärastlõunal, kui Tartu Postimees käis tööde kulgu vaatamas, kõrgusid lavaruumi seinte ääres veel umbes 26 meetri ehk ligi üheksakorruselise maja kõrgused tellingud, kuid lava keskpaik oli neist juba puhas.

Petersoni sõnul algaski au­­gusti alguses see aeg, kui hakati uut tehnikat omale kohale tõstma. «Osa stangede mootoreid on veel all, osa üleval pööningul. Järgmine etapp on nende ühendamine juhtmete ja trossidega,» kirjeldas teatrijuht. Tema sõnul paigaldatakse selliseid mootoreid lavatorni umbes 50.

Staškevitši sõnul on ehitustandril olnud iga päev 20–30 inimest. Suvega on teatrimajast läbi käinud umbes 120 ehitajat ja spetsialisti. Ka Staškevitši hinnangul on kulgenud ehitus plaanipäraselt, kuigi ootamatusi on tulnud pidevalt.

«Ehituse käigus tekib alati üllatusi. Võib-olla suurim oli see, et lammutuse maht tundus esmapilgul väiksem, kui see tegelikult oli. Vana hoone eripära on olnud ka see, et kõik seinad pole paralleelsed ja sirged,» selgitas Staškevitš.

Trekwerki projektijuht Marco van Leeuwen märkis, et tema firmale pole Vanemuine olnud keeruline objekt. «Oleme teinud väga palju teatreid kogu Euroopas. Enamasti Hollandis, aga ka näiteks Rootsis ja Belgias. Hooned on küll erinevad, aga tehnika on ju sama,» lausus Leeuwen. Ta andis lubaduse, et uus tehnika peab vastu vähemalt järgmised 50 aastat.

Uued võimalused

Kui remont läbi saab, annab uus tehnika Toomas Petersoni sõnul võimaluse teha lavastustes selliseid efekte, mida varem polnud võimalik. «Pööraselt vägevamaks ei lähe, aga vana tehnika puhul ei tea ju kunagi, millal see seiskub. Need ohud on siis taandatud,» lausus ta.

Kuna uus tehnika läheb üle arvutijuhtimisele, võimaldab see palju paremini sünkroniseerida dekoratsioonide ja lavakujunduse vahetumist. «Siiani oli ikka küsimus, kas trosse tõmmatakse alati sama tempoga. Aga arvutiga on võimalik sünkroniseerida liikumine nii valguse, muusika kui videoga. Stangede liikumised on kindlalt paigas ja pole ohtu, et inimene eksib,» selgitas Peterson.

Kuna praegu remondis oleva Ugala teatri tehnikahanke võitis samuti Trekwerk, on mõne aasta pärast lootust, et näiteks Viljandisse külalisetendust andma minnes saavad valgustajad ja lavameistrid vajalikud liikumised ja programmi panna paika vaid mälukaardi sisestamisega arvutisse.

Vanemuises peaks remont lõppema 15. septembriks. Peale seda jääb teatril veel kaks nädalat aega teha vajalikke taastusproove ning sobitada uus tehnika repertuaaris olevate lavastustega. Esimene etendus uue tehnikaga peaks toimuma 1. oktoobril, kui publiku ette jõuab ooper «Carmen».

Tartu Postimees, 18.08.2016

 

18.08.2016