Loe

Vanemuine ehitab peamaja kõrvale uue blackbox-saali

Jüri Saar, Tartu Postimees

Jüri Saar, Tartu Postimees

Vanemuine kavandab suurt teatrimaja laiendada 300-kohalise blackbox-tüüpi teatrisaaliga. Saal võiks valmida aastaks 2011, mil saab ümber Sadamateatrina tuntud hoone rendileping.
Teatrimaja juurdeehitis on plaanitud hoone Riia tänava poolsesse külge mäenõlva sisse, kus praegu asub parkla.

Teatrijuht Paavo Nõgene märkis, et esialgu saab kõnelda vaid tekstilisest visioonist, midagi paberile joonistatud ei ole.

Esiti pole ka ühest otsust, et 2001. aastal valminud Sadamateatri rendileping nelja aasta pärast pikendamata jääbki.

Tõsi, Nõgene on mullu ühes intervjuus osutanud, et sellistel tingimustel nagu praegu pole lepingut otstarbekas jätkata. Ka riigikontroll on kehtivat rendilepingut kritisee-rinud. Kuu rendisumma on 110 000 krooni, vastava garantiikirja oli toonane kultuuriminister Signe Kivi andnud juba enne hoone ümberehitust.

«Üsna palju,» iseloomustas teatrijuht rendimäära nüüd.

Mitmeid plusse

Lisaks renditingimustele kõneleb uue saali ehitamise kasuks ka see, et kui blackbox asuks suure maja küljes, oleks see logistiliselt soodsam publikule ja teatritöötajaile ning kogu teatri tegevusele parem.

«Saaksime juurde täismõõtmes proovisaali, kui blackbox’is pole etendust, näitlejad ei peaks enam käima kolme maja vahet,» ütles Nõgene.

Kuigi suur maja vajaks hädasti ka orkestri proovisaali, niisamuti väiksemaid harjutussaale, tõstab Nõgene teemat kokku võttes esikohale siiski hoopis Vanemuise väikese maja kapitaalremondi, mille hind võib jääda suurusjärku 120 miljonit krooni.

«Kui see ei lähe remonti 2009. aasta jooksul, võib seal etendustegevuse jätkamine osutuda keeruliseks, see on prioriteet,» märkis ta.

Uue saali hind praeguses olukorras on mõistagi puhas spekulatsioon, aga hinnanguliselt kümme korda odavam väikese maja remondist. Teatrijuht ei pea seda ehitust kohe kindlasti müstiliselt kalliks, kui teatri eelistus ikka uue saali arendamise peale läheb.

Seejuures ei vaata Nõgene, käsi pikal, riigi poole: «Ei pea arvama, et riik peaks alati kõik kinni maksma. Ennekõike peab teater ise vaeva nägema, et idee teoks saaks.»

Kultuuriminister Laine Jänes osutas, et on ju üldteada, et 2011. aastal lõpeb Sadamateatri rendileping ja et ärimees Rein Kilk, kelle firmalt teatrimaja renditakse, on algatanud selle piirkonna detailplaneeringu.

«Pole kindel, et ta seal Sadamateatri jätkumist näeb,» ütles minister. Küll väljendas ta kindlat toetust, et Vanemuisel ka tulevikus oleks blackbox-saal, olgu suure teatrimaja juurdeehitises või mõnel muul pinnal.

Konkreetsemaid arutelusid ei ole ministriga sel teemal seni veel peetud.

Arutelu kuu lõpus

Tartu abilinnapea Jüri Sasi on samuti Vanemuise ideest informeeritud. Ta nõustus, et blackbox’i on tarvis, ning nentis, et koht on teatril valmis vaadatud, kuid nüüd on vaja ideega tööd teha ja mõistagi ka raha leida.

Sasi sõnul on kokku lepitud, et 28. augustil kõneldakse Vanemuise esindajatega juurdeehitise suurusest ja eelarvest. Ka linnapoolsest võimalikust toetusest.

Kas Teate
Sadamateater
• Endisest sadama töökojast ümber ehitatud blackbox-teatrimaja Emajõe kaldal (pildil).
• Saal on 300-kohaline.
• Lisaks teatrietendustele ka kontserdi- ja filmisaal.
• Avati 2001. aasta oktoobris.
• Vanemuise rendileping lõpeb 2011. aastal. 

10.08.2007