Loe

Vanemuine avas uue hooaja tordijagamisega

Tartu Postimees

Vanemuises alanud 136. hooaeg toob kaasa eesti kutselise teatri sajanda aastapäeva tähistamise uuslavastusi ja üritusi, millest tähtsamaid näeb Eesti Televisiooni vahendusel kogu teatrihuviline vaatajaskond.
Kõigest sellest ja enamgi veel kõneles teatrijuht Aivar Mäe üleeile õhtul Vanemuise uue hooaja avanud teatrikülastajate konverentsil. Sellest osavõtjaid ootas pooletunnisel vaheajal jalutussaalis hiiglaslik tort.
Enne maiustama asumist said konverentsilised teada, et teater püstitas möödunud hooajal publikurekordi.
Nimelt kogusid mullu augustist kuni tänavuse juunini Vanemuise etendused ja kontserdid ühtekokku üle 162 000 külastaja. Sellele eelnenud hooajal oli 42 000 külastajat vähem.
Saalide täitumus oli peaaegu 80, Mäe hinnangul oleks aga tarvis vähemalt 85 protsenti.

Aasta viimasel õhtul

Eesti kutselise teatri sajanda aastapäeva tähistamine saab Vanemuises alguse juba tänavuse aasta viimasel õhtul.
«ETV aastavahetuse programm tuleb Tartust,» ütles Mäe. «Vanemuise suures majas ja kontserdimajas on suur ball, kust toimuvad otselülitused ETVsse.»
Järgmiseks verstapostiks nimetas Mäe teatripäeva tähistamist 27. märtsil. «See juhtub tulema Tartus ja on erilisem kui teiste teatrite korraldatud, sest oli mõte kutsuda kokku kõik teatritöötajad. Neid on Eestis natuke üle kahe tuhande.»
Samaks õhtuks saavutab esietendusküpsuse teatraalne jant «Teatriparadiis», mille kirjutab Andrus Kivirähk ja lavastab Ain Mäeots.
Teatri juubeliaasta järgmised, õieti tähtsaimad üritused on augustis. Muu hulgas on lauluväljakul 12. augustil kavas enneolematu vaatemäng, milles osaleb Eesti kõikide teatrite lavajõude.
Alanud hooaeg toob endaga kaasa Vanemuise väikese maja renoveerimise, mistõttu lavaline teatritegemine katkeb selles hoones 2. aprillil. «Me üritame 18. novembril avada oma väikese maja uues kuues,» lubas Mäe.
Konverentsile tulnud teatrihuvilistele kõnelesid uuest hooajast ka muusikajuht Hendrik Vestmann, balletijuht Mare Tommingas ja draamajuht Ain Mäeots.
Konverentsi teises osas, millele eelnes vaheajal tordisöömine, said teatrikülastajad vastused kirjalikult esitatud küsimustele.

Eeskavas katkendid

Teater oli koostanud kava, mis sisaldas katkendeid juba esietendunud sõnalavastustest «Tuletikke laenamas» ja «Adolf» ning ettevalmistatavatest lavastustest – ooper «Võluflööt», operett «Nahkhiir» ja tantsulavastus «E-duur».
Variatsiooni Ludwig Minkuse balletist «Paquita» esitas Hayley Jean Blackburn. Maailmakuulsa Briti Kuningliku Balletikooli alles tänavu lõpetanud inglanna on seni uusim Vanemuise balletitrupiga liituja.
Aastatel 2001 ja 2002 tantsis ta end noorte briti tantsijate aastakonkursil finalistide hulka. Teiste seas oli tema balletiõpetaja Age Oks.
Esimest korda astus Blackburn Vanemuise balletitrupis vaatajate ette nädal tagasi Soome Rahvusooperis, kui tartlased eesotsas tallinlanna Kaie Kõrbiga etendasid seal Mai Murdmaa lavastatud «Armastuse tangot».
Pool tundi pärast eesriide langemist Helsingis rääkis uus balletineiu säravi silmi, et nautis õnnestunud etenduses tantsimist täiega.
«Nägin internetis konkursikuulutust,» selgitas ta Vanemuisesse tööle asumist. «Saatsin oma video siia. Ise kohale sõites nägin, et Tartus on väike kena sõbralik teater.»
Konverentsi viimase numbri esitas Vanemuise balletitrupi mullune uustulnuk Hirotaka Seki.
Konverentsi lõpetuseks ütles Aivar Mäe teatrikülastajatele, et loodetavasti on neil tordi maitse veel suus. «Samasugune magus ja hea tuleb ka uus hooaeg,» lisas teatrijuht.

22.09.2005