Loe

Vanemuine avab hooaja külalislavastaja autoriteatriga

Äripäev, Tõnu Lilleorg

Eesti suurim teater toob järgmisel esmaspäeval publiku ette lüürilise mõistuloo armastusest ja sõjast, lavastajaks gruusia teatri üks suuremaid nimesid Avtandil Varsimašvili.

Lavastuse “Armastan! Armastan! Armastan!” tegevus toimub idüllilises mägikülas, mille elanikud elavad harmoonias ja üksteisemõistmises. Noormees ja neiu on otsustanud oma saatused ühendada. Õnnetuseks hakkab üks suurriik nende kodumaad ähvardama ning noormehel tuleb minna sõjaväljale. 

Lavastuses löövad kaasa kõik seitse värskelt la-vaka lõpetanud noornäitlejat, kes asunud tööle Vanemuisesse. Üks uustulnukatest, Markus Dvinjaninov, ütles, et tegu on igavikulise näitemänguga, mida saab mängida ka saja aasta pärast ning mis kõnetab tänapäeva noori. “Armastus on igikestev teema ja kahjuks ka sõda, mis käib kõikide aegadega kaasas,” ütles ta. 

Avtandil Varsimašvili on ka näitemängu teksti autor. Näidend põhineb allegoorial, laval on näiteks tegelased Jõgi, Part, Lehm ja Koer. Dvinjaninovi tegelaskuju ülesandeks on peletada linde põllult. “Kui sain teada, et hakkan laval mängima Hernehirmutist, ehmusin veidi ära, kuid uskusin, et sellel rollil on metafoorne tähendus,” rääkis näitleja. “Mulle tundub, et olen selle tähenduse rolli luues ka leidnud,” ütles ta. 

Avtandil Varsimašvili sõnul on lavastuse väljatoomine olnud talle loominguliselt huvitav. “Lisaks Euroopa näitlejatele olen ma töötanud näitlejatega Türgist, Indiast ja isegi Iraanist ning iga kord imestanud, kuidas näitlejate meisterlikkuses väljendub rahvusgeen,” jagas lavastaja muljeid prooviperioodist. “Eesti näitekool põhineb heal psühholoogilisel tehnikal ning intelligentsete ja eesmärgile pühendunud eestlaste iseloomul. Kõik see on mulle väga huvitav ja seepärast olengi siin töötades õnnelik,” ütles Varsimašvili, kes oma kodumaal Gruusias on Tbilisi Vene Draamateatri peanäitejuht. 

Markus Dvinjaninov ütles, et noornäitlejad on saanud külalislavastajaga töötades samuti huvitava ja uudse kogemuse osaliseks. “Avtandilil on kindel visioon, kuidas üks või teine misanstseen välja peab nägema ja meie näitlejatena peame ennast nendesse situatsioonidesse mugavdama. Seni oleme töötanud lavastajatega, kes koos näitlejaga proovivad erinevaid variante ja siis valivad koos selle ühe ja jääva,” selgitas Dvinjaninov. 

Uuslavastus etendub Sadamateatris, olles ühtlasi Vanemuise uue hooaja avalöök. 

04.09.2014