Loe

Vana teatrimaja renoveerimine kaotab praod ja lisab ruumi

Tartu Postimees

Täpselt aasta pärast peaks Vanemuise väikeses majas käima suurremont, mille lõppemise järel sama aasta novembris juhatatakse eesti kutselise teatri juubeliaastat tähistama tulnud publik esmalt maa alla.
Nimelt turgatas sisearhitekt Liivi Ehmannile ajaloolist hoonet üle vaadates pähe teatrikülastajatele avarust tekitav idee.
«Ma pakkusin välja mõtte viia publiku garderoobid keldrisse,» ütles Ehmann. «Vanemuise väikeses majas on need halvasti lahendatud ja et fassaadis mitte muudatusi teha, on võimalik garderoobid keldrisse viia.» Ka publiku WC-d on kavas viia keldrikorrusele.

Üüratud praod

Kuid vana teatrihoonet on tarvis renoveerida mõnel muulgi põhjusel. «Vanemuise väike maja oli viimane objekt, mille Tartus tegid korda poolakad. Paraku ei taganud materjalid ja võimalused piisavat kvaliteeti,» meenutas teatrijuht Aivar Mäe 1980. aastaid.
Ent juba varem sai hoone lavakarbipoolne osa juurde kolmanda korruse. Nüüdseks on hakanud vana ja juurde ehitatud osa aja sunnil ilmutama lahkumineku märke, mis väljenduvad üüratutes pragudes.
Aeg nõuab muudatuste tegemist ka lava taga. «Kolmandale korrusele tuleb korralik lavamõõtmetes proovisaal draamatrupile,» ütles Mäe. «Sinna saaks üles panna etenduse kujunduse ja nii säästa lavaaega, sest seda on väga vähe.»
Maja üksipulgi üle vaadanud sisearhitekt Ehmann on arvutisse joonestanud esialgse renoveerimisplaani. Sellelt on näha, et jalutusruumid lähevad suuremaks ja praegune tehnikarõdu muutub avatud loožiks vaatajaile.
«Juttu on olnud ka nende väikeste loožide avamisest publikule, kus praegu on prožektorid,» ütles Ehmann. «Ja kohvikuid oleks tarvis iga jalutusruumi otsas, et ei oleks nii suurt tunglemist vaheajal, nagu on praegu.»
Ehitusfirmad asuvad Vanemuise väikese maja tööde pärast konkureerima augustis-septembris. Mäe kujutab ette, et paljalt renoveerimiseks läheb 50 miljonit krooni, kuid uuendada oleks tarvis ka valgustus- ja heliseadmete park. «Eks teater ole üks lõputu auk,» summeeris ta.

Kolmeaastane protsess

Kuid vanemuislased tegutsevad peale selle ju veel kahes hoones.
«Mullu jaanuaris tegime Sadamateatri teatriks, enne seda oli ta lihtsalt üks kast,» ütles teatrijuht. «Suures majas on tegemist vastavalt arengukavale kolmeaastase protsessiga.»
Algaval suvel on plaanis lõpetada töökodade tsooni ja orkestri harjutusruumide remont. Suur teatrimaja saab endale ka jõusaali koos saunaga.
«Järgmise aasta suvel planeerime koos kontserdimajaga pisut seinu soojustada, mis tagaks väikese kokkuhoiu kütte arvel, ja ette võtta fassaadi värskendamise,» rääkis Mäe.
Viimane etapp toob aga aastal 2007 suure maja sisehoovi lavamõõtmetes hoone, kus saab valmistada ette lavastusi ning kus on võimalik suure lava ulatuses üles panna valgustust ja dekoratsiooni.
«Hiljem, pärast 2011. aastat, kui Sadamateater läheb omanikule tagasi, hakkab suure maja sisehoovi hoone töötama bläkkboksina ja publikut vastu võtma,» rääkis ta.
Huvitav, huvitav… 2011 ja 2007… Kas Mäe on siis endiselt Vanemuise teatri juhina ametis?
«Kindlasti mitte, aga planeerida tuleb pikalt,» ütles ta. «Minu leping lõpeb 31. detsembril 2006, aga see ei tähenda, et ma siin nii kaua peaksin olema. Ja ma ei kavatse uuesti kandideerida.»

12.05.2005