Loe

Vana ooper tuleb lavale tavatus sädeluses

Tartu Postimees

Homme saab Vanemuises esietendusküpseks 187-aastane koomiline ooper, mille lavakujunduses sädeleb modernset suurlinna ja mille tegelased kannavad tänapäevaseid trendirõivaid.
Itaalia helilooja Gioacchino Antonio Rossini kirjutatud «Sevilla habemeajaja» esietendus Roomas aastal 1816. Tavakohaselt on seda muusikateatri menutükki – Eestis viimati lavastatud Estonias 1994 ja Vanemuises 1981 – esitatud loomissajandi eluolu järele aimavates kostüümides ja lavakujunduses.

Etenduselt ööklubisse

Nüüd astub Sevilla habemeajaja ehk Figaro Aare Saali kehastatuna vaatajate-kuulajate ette küll Rossini kirjutatud noote lauldes, ent ta näeb välja nagu trenditeadlik ööklubides käija.
«Figaro esimene kostüüm on väga sobilik Atlantisesse minemiseks,» ütles Saal eile enne kontrolletendust jumestustoas peeglite ees.
Tema juustes ja näol oli kullakarvalist sädelust. Etenduse aegu näevad vaatajad Sevilla habemeajajat siiski ka teistmoodi.
«Minu selgroog on minu vokaal, kõik muu muutub kogu aeg,» rääkis Saal. «Olen sihuke tüüp, kes on valmis teatud tasu eest juukseid lõikama ja noori naisi mehele panema.»
Lisaks habemeajaja ja juuksuri ametile on Figarol nüüdses lavaversioonis täita stilisti, kirurgi, massööri, botaaniku, majandusdirektori ja suhtekorraldaja ülesandeid.

Kaks kunstnikku

Habemeajaja ilmub vaatajate ette ühtekokku viies Reili Evarti kujundatud kostüümis. Dekoratsioonikunstnik Liina Keevalliku selgituse kohaselt on kogu silmaga nähtav tänapäevasus tulenenud kontseptsioonist, mille on loonud noor lavastaja Liis Kolle.
«Lavastaja leidis, et selles ooperis toimivaid inimsuhteid annab väga hästi tuua tänapäevasesse suurlinna, võibolla isegi aastasse 2004,» rääkis Keevallik.
Ooperihuvilised näevad, kuidas jõukas noormees Almaviva üritab vabastada kauni Rosina paranoilise psühhiaatri Bartolo meelevalla alt. Et need katsed jäävad viljatuks, palkab Almaviva oma nõustajaks suhtekorraldaja kuulsusega juuksuri Figaro.
Bartolot omakorda toetab aferist Basilio. Almaviva sepitseb intriige nii tuliselt, et isegi Figarol on raskusi tekkinud olukordade lahendamisega.
Dirigeerivad Lauri Sirp ja Mihkel Kütson, kes on ühtlasi lavastuse muusikajuht.
Rosina rollis astub lavale Merle Jalakas või Tatjana Romanova, Almaviva on Mati Kõrts või Jan Oja ning Bartolo Taisto Noor või Jaan Willem Sibul. Osalevad ka Rando Piho, Karmen Puis, Tõnu Kattai jt.
Figaro osa täitja läheb homsele esietendusele parimat vastuvõttu lootes. «Olen elevil,» ütles Saal. «Omal kombel ma naudin seda osa, ja kui mina naudin, siis – ma loodan – teeb publik sedasama.»

21.11.2003