Loe

Valusalt vaimukas perelugu Vanemuiselt

Eesti Päevaleht

Vanemuise draamajuht Ain Mäeots sattus 2002. aasta suvel nägema Londoni West Endis briti näitekirjanduse ühe põnevama uustulnuka Charlotte Jonesi “Mesimeest” (Humble Boy) ja mõistis kohe, et see väärt teatritekst tuleb iga hinna eest koju kaasa viia.
“See Londonis nähtud lavastus mulle tegelikult eriti ei meeldinud,” rääkis täna Vanemuise väikeses majas esietenduva “Mesimehe” lavastaja Ain Mäeots. “Selle taustal tundus näidendi tekst palju pingelisem ja põnevam. Arvasin ülbelt, et mina lavastan seda paremini.”
“Mesimees” on vaimukas lugu murtud tõotustest, purunenud unistustest ja mesilasepidamise rõõmudest. 35-aastane kinnise iseloomuga Cambridge’i astro-füüsik Felix Humble (Jan Uus-põld Draamateatrist) pöördub pärast isa surma suveks lapsepõlvekoju, kus elab ta võimukas ema Flora (Külliki Saldre).
Felix, kes on oma ametitöös üritanud jälile saada universumi saladustele, hakkab pisitasa nende saladuste olemust üha paremini mõistma oma peresuhete kaudu. Mäeotsa sõnul on “Mesimees” selle poolest põnev näidend, et selles on kokku segatud palju erinevaid mängulaade.
“Mingi hetk on see kõige ehtsam kiredraama, järgmisel momendil farss, siis melodraama – segadus selle sõna parimas tähenduses. Tähistasime selle sõ-napaariga “kirglik ja vaimukas lugu”, sest “Mesimees” ei mahu ühegi tavapärase žanri alla. Pööraselt naljakas ja samas pööraselt valus perelugu.”
Londonis alustas “Mesimees” väikeselt alternatiivlavalt, kuid ootamatult saabunud menu viis Jonesi kirjutatud loo üha suurematesse teatrisaalidesse. Nüüd on tundmatust näitemängust saanud West Endi menutükk.
Lavastaja sõnul mõlkus Jan Uuspõld tal meeles kohe pärast Londoni-lavastuse nägemist. “Ta on sedasorti tundlikkusega, sedasorti intensiivsusega näitleja, nagu Felixi puhul tarvis läheb. Felix peab olema ühteaegu nii mees kui ka kohati poisike.”
Mäeotsale tähendab alanud sügis palju esietendusi. Juba oktoobris toob ta lavakooli 21. lennuga Sadamateatris välja Tom Stoppardi “Utoopia”. Detsembris on aga esietendus Tampere teatris, kus Mäeots lavastab Jaan Tätte “Ristumise peateega”.

13.09.2003