Loe

Väikse maja remontimine viibib

Tartu Postimees

Riietur Kai Vahter triikis eile Vanemuise väikeses majas kostüüme kitsukeses kambris, millest vähem kui kümne sammu kaugusel seinas irvitavad hiigelpraod. Need ei kao sealt ka tänavu, nagu oli loota kolm kuud tagasi.
Kui läheb hästi, siis näeb aastal 1983 teatris tööd alustanud Vahter renoveeritud teatrimaja oma veerandsajandilise ametijuubeli aegu. Siis on kolmandal korrusel hirmuäratava prao asemel bläkkboksi must sile sein.
Veel veebruaris ütles aga Vanemuise juht Aivar Mäe Tartu Postimehe lugejatele, et väike maja läheb kinni mais 2006. «Riik otsustas remonti natuke edasi lükata,» ütles ta eile. «Projekteerimine algab 2007 ja 2008 üritame ära teha.»
Tänaseks on tehtud peaaegu kõik uuringud ja eeltööd projekteerimise alustamiseks. «Käivad veel digimõõdistused,» lisas teatrijuht. «Remont läheb sõltuvalt riigihankest maksma 60–70 miljonit krooni.»
Aasta tagasi rääkis Mäe siinsamas väljaandes, et remonti on vaja teha ka Vanemuise suures majas – seal oleks tarvis nii teatri- kui kontserdimaja seinu soojustada ja fassaadi värskendada. «Need tööd on planeeritud hooajaks 2009/2010,» ütles ta nüüd.
Kas riigil on Vanemuise suhtes seoses rahaga mingeid tõrkeid tekkinud? «Ei, ma ei ütleks seda,» sõnas Mäe. «Praegu on teised prioriteedid ja eks kultuuril on ju seda raha nii palju kui on.»
Kultuuriministeeriumi kantsler Siim Sukles põhjendas remondiraha andmise edasilükkamist rahanappusega.
«Veebruarikuisele jutule järgnes eelarve koostamine. Vaatasime, et teatrimaastikul on Vanemuise väiksest majast palju suurem mure Viljandi Ugala ja Eesti Draamateatri teine etapp,» ütles Sukles.
Draamateatri teine etapp tähendab fassaadi, katust ja kõiki neid ruume, mis on seotud näitlejatega. «Need on ikka päris hullus olukorras, hullemas kui Vanemuise väikses majas,» lisas kantsler.
Ugalas võetakse ette kõik – tehnika, kommunikatsioonid ja näitlejate tegutsemise ala.
Jutt Vanemuise remonti minekust aastal 2008 ei ole aga siiski päris kindel. «Praegu räägime, et see on 2008,» ütles Sukles. «Me võime aga näiteks aasta pärast rääkida mingist muust ajast. Kõik sõltub sellest, palju meile raha on eraldatud.»

11.05.2006