Loe

Vabariigi aastapäeva teleülekanne paljastas „Nukitsamehe“ lavakujunduse

Jaan Olmaru, Tartu Ekspress

Eeloleval laupäeval jõuab Eva Klemetsi käe all Vanemuise teatri väikese maja lavale lastemuusikal „Nukitsamees“, mille lavakujundust võis osaliselt näha Tartus toimunud presidendi vastuvõtu teleülekandes.

Tartu Ekspressile antud usutluses tunnistas lavastaja Klemets, et Oskar Lutsu poolt 90 aastat tagasi kirjutatud Nukitsamehe loo puhul oli oht, et see jääb tänapäeva lastele natukene kaugeks. „Mis on tänapäeva lapse hirm? Kindlasti mitte kollid, sest neid on ju igal pool. Ma arvan, et kõige hirmuäratavam asi võib olla hoopis mets. Midagi, mis on päris ja tundmatu. Ja me lahendasime selle probleemi koos kunstnikuga minu arvates nupukalt ära. Ma ei saa öelda, et me oleme suutnud tuua teatrilavale päris metsa, aga teatraalse metsa küll,“ rääkis Klemets ning lisas, et seda sama metsa, mida näeb „Nukitsamehes“, oli kasutatud ka presidendi vastuvõtu kontserdi lavakujunduses.

Kuigi Klemets pole kunagi varem muusikali lavastanud, oli ta Vanemuise poolt tehtud ettepanekuga kohe nõus. „Nukitsamees on Nukitsamees. Ma ei kaalunud seda üldse ja see töö on olnud mulle väga huvitav,“ lausus Klemets. „Mul pole kunagi olnud näiteks kokkupuudet Vanemuise ooperilauljatega või üldse muusikainimestega. Seetõttu on proovid olnud keerulised, aga õnneks on meil muusikajuht Lauri Sirp, kes on väga asjalik ja väga suureks abiks olnud.“

Peaosades külalised

See, et „Nukitsamehe“ peaosades astuvad üles külalisnäitlejad, oli lavastaja sõnul tingitud paljuski asjaolust, et Vanemuises läks korraga töösse neli uuslavastust – „Nukitsamehega“ samal päeval esietendub Sadamateatris „Paanika“ ning nädalapäevad tagasi jõudsid publiku ette „Huntluts“ ja „Ninasarvik Otto“. Nii mängibki Nukitsameest Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti eriala lõpetanud Marilyn Jurman, keda tuntakse peamiselt filmidest „Mina olin siin“, „Soovide puu“ ja „Pangarööv“. Itit mängivad vaheldumisi endine vanemuislane Laura Peterson ning Kanal 2 ilmatüdrukuna kuulsust kogunud laulja Marvi Vallaste. Kusti rollis aga näeb Pärnu Endla teatri näitlejat Sten Karpovi.

„Kõik peaosalised on minu valitud. Marilyn Jurman on minu meelest Nukitsamees kõige paremas mõttes ja ma teadsin kohe alguses, et ma ei taha võtta sellesse rolli last. Kui nüüd keegi küsib, et miks mängib Nukitsameest ikkagi tütarlaps, siis ma soovitan vaadata Draamateatri vanu kavalehti, kus nukitsameest mängis Salme Reek ja Kustit Velda Otsus. Nii et see pole mingi uuendus,“ rääkis Klemets näitlejate valikutest.

Marvi Vallastele pakkus Klemets aga rolli seetõttu, et tegu on väga hea lauljaga. „See on üsna huvitav koostöö olnud. Ühelt poolt on ta täiesti puhas leht teatrilaval, aga samas jällegi väga hea laulja. Ma arvan, et see valik on ennast väga õigustanud,“ lausus Klemets ning lisas, et kuna Vallastel pole olnud näitlejakogemust, siis tema mängitav Iti ongi täiesti teistsugune kui Laura Petersonil. „Aga Marvi saab väga hästi hakkama. Nad hakkavad seda rolli Lauraga jagama ja see, et muusikalis on dublandid, on täiesti tavaline.“

Nukitsamehe osatäitja Marilyn Jurmani sõnul pole ta kordagi mõelnud sellele, et peab muusikalis mängima poissi. „See on küll viimane asi, mille peale mõelda. Mõtlen sellele, et mängin Nukitsameest,“ lausus Jurman ning lisas, et rolli on teinud raskeks hoopis vähene tekst. „Nukitsamees on ju väike laps, kes ei räägi eriti palju. Aga kõige raskem ongi lahendada sellist rolli, kus ei ole teksti. Sa oled küll kogu aeg laval ja pead tegutsema, aga samas ei saa sa kellegagi rääkida. Tihtipeale on laval rääkida lihtsam kui vaikida.“

Proovid on Jurmani jaoks olnud aga siiski lõbusad. „Iga kord, kui ma proovis olen, unustan täielikult ära, et olen tegelikult Marilyn Jurman. Nii et peale proovi võtab ikka tükk aega, enne kui meelde tuleb, et ma olen normaalne 24-aastane tütarlaps, mitte Nukitsamees. See on väga naljakas, kui sa ühel hetkel saad aru, et oled hoopis keegi teine.“

Film ei seganud

Nii lavastaja kui peaosalised tunnistasid, et 1981. aastal valminud kuulus mängufilm, kus mängisid Egert Soll, Anna-Liisa Kurve, Ita Ever, Urmas Kibuspuu, Tõnu Kark, Ines Aru ja paljud teised, pole neid väga mõjutanud.

„Alguses loomulikult oli kõigil see film meeles, aga ma arvan, et me oleme suutnud proovisaalis veidi teatraalsema õhkkonna luua. Isegi kui üritada seda filmi kopeerida, siis tuleks seda teha nii hästi, et ei hakkaks piinlik. Aga sellel pole ju mõtet. Me oleme läinud filmiga võrreldes ikka teist rada, aga kindlasti me ei ole läinud Lutsust eemale,“ rääkis Klemets ning kinnitas, et kõik filmist tuntud laulud on muusikalis siiski olemas ning lisaks kõlavad veel neli Olav Ehala kirjutatud uut lugu.

„Teater ja film on juba nii erinevad žanrid. Kui filmis mängib asja ära üks lähikaader, siis teatris seda teha ei saa. Kui filmist tulenevalt oodatakse meie etenduses neurootilisi ja käbedaid kolle ning läbi viljapõllu kulgevat pereema, kes laulab vitsalaulu, siis selliseid elemente meie tükis ei ole. Päikeserattaga etendus ei alga,“ naeris Klemets ning jättis sellega publikule alles avastamisrõõmu.

04.03.2010