Loe

Vaatajate ees avanevad tippmehe hirmud

Tartu Postimees

Täna esietendub Vanemuises norra draamaklassiku Henrik Ibseni näidend «Ehitusmeister Solness», mille nimiosa kehastava Hannes Kaljujärve sõnul näevad vaatajad keskse teemana põlvkondade vahetust.
«Noored tegijad ja vanad peerud, kuklassehingamine ja ruumitegemine, vanad naised ja noored naised,» loetles Kaljujärv olulisi märksõnu eile ennelõunal, paarkümmend minutit enne kontrolletendust teatri väikese maja lavataguses puhkeruumis.
Kui kontrolletendusest oli mängitud esimene vaatus ja närvitsev lavastaja Mati Unt tegi teatri õues suitsu, astus suure maja kassa ette elvalanna Liivi Jõgi, maksis pangakaardiga 120 krooni ja sai pileti esietendusele.

Vaataja põhjendus

«Mul on kombeks käia korra kuus teatris,» põhjendas ta oma piletiostu. «Vaatasin nüüd mängukava, märkasin, et see on uus lavastus, et autor on Ibsen ja et mängib Kaljujärv. Pealegi ei ole ma esietendustel juba kaua aega käinud.»
Elvalanna ja teiste teatrihuviliste ees rullub täna õhtul lahti lugu, milles lisaks tuntud näitlejatele mängib üks noorimaid vanemuislasi Jaak Prints. Ta kehastab eduka keskealise ehitusmeistri Solnessi juures töötavat joonestajat.
«Vaataja näeb tippujõudmise lugu,» rääkis Prints. «See on hirmudest, mis painavad tippujõudnut – hirm libastuda, hirm uute tulijate ees.»
Ibseni näidendi pisut vananenud tõlget on redigeeritud. «Näidendi struktuuri ei ole lõhutud, kuigi lähenemine on loomulikult tänapäevane,» selgitas lavastaja Unt.
Muu hulgas salvestab lavastuses doktor Herdal (Jüri Lumiste) Solnessi juttu diktofoniga ning ehitusmeistri majja elama asuv neiu Hilde Wangel (Kersti Heinloo) saab soovituse minna linna «tšillima, hängima ja šoppama».
Evald Aavik mängib vana arhitekti Knut Brovikit ja Jaak Prints tema poega Ragnarit, kes mõlemad töötavad Solnessi juures.
«Solness tõrjub ühe kõrvale vanaduse ja teise nooruse tõttu,» rääkis Unt. «Siin võib näha ka sotsiaalset probleemi – et näiteks noored ei pääse löögile ja vanad kännud ei anna neile teed. Solness kardab kõike ja tunneb ennast kõiges süüdi olevat.»

Kolm vaatust

Lavastuses on kolm vaatust ja kaks vaheaega, mistõttu eile esietendusele pileti ostnud elvalanna Liivi Jõgi peab saalist lahkuma enne lõpuaplausi. Nimelt alustab viimane buss Elvasse sõitu kell 22.10, kuid etendus lõpeb hiljem.
Küll aga saab lõpuaplausile oma osa anda kirjanduse ja rahvaluule üliõpilane Kristi Kaber, kes ostis «Ehitusmeister Solnessi» pileti juba septembris, soodusmüügipäeval.
«Mulle meeldib Mati Unt ja mulle meeldib ka Henrik Ibsen, kelle draamasid ma ei ole küll teatris näinud, aga olen lugenud,» ütles ta.

Ehitusmeistri loo viies lavastus
• Täna kell 19 esietendub Vanemuise väikeses majas Mati Undi lavastatud «Ehitusmeister Solness», mille Henrik Ibsen on pannud kirja aastal 1892 ja mida on Eestis varem lavastatud neli korda.
• Lavastaja ja muusikaline kujundaja Mati Unt, kostüümikunstnik Jaanus Vahtra.
• Nimiosas Hannes Kaljujärv, teistes osades Raine Loo, Jüri Lumiste, Evald Aavik, Jaak Prints, Karin Tammaru ja Kersti Heinloo.

12.11.2004