Loe

Uus teatrihooaeg toob kaasa uusi nimesid

Tartu Postimees

Vanemuine tutvustab täna Eesti Draamateatri parketisaalis Tallinnas oma järgmist hooaega, mille uuslavastustes on rakendatud uusi näitlejaid ning nimekaid kodumaiseid ja rajataguseid lavastajaid.
Just täna valmib trükikojas ka Vanemuisele iseloomulik kandlekujuline uue hooaja lavastusi ja kontserte tutvustav raamat.
Selle lehitsejale hakkab silma, et uut hooaega ilmestavad kuus uut näitlejat. Martin Kõiv, Markus Luik, Ragne Pekarev ja Laura Peterson asuvad ametisse, kaasas kõrgema lavakunstikooli värske diplom. Ott Sepp tuleb Draamateatrist ja Märt Avandi Rakverest.
Oma värskendavat osa etendavad Vanemuise uuel hooajal ka lavastajad: moskvalased Mihhail Ugarov ja Dmitri Bertman, tšehh Stanislav Feco ja viljandlane Kalju Komissarov.
Uus hooaeg algab Vanemuise sümfooniaorkestri kontserdiga teatri ees terrassil augustis. Dirigeerib uus muusikajuht ja peadirigent Toomas Vavilov. Augustis astub ametisse ka uus draamajuht – Sulev Teppart. Nii et üht-teist on uus juba augustikuus.

Uuslavastused uuel hooajal

Sõna
• Viktoria Nikiforova «Jooksvad kulud», lavastaja Mihhail Ugarov (Moskva).
• Tom Stoppardi «Hüppajad», Mart Koldits.
• Rudyard Kiplingi ja Kulno Süvalepa «Kass, kes kõndis omapead», Ott Sepp.
• Mati Undi «Tühirand», Ingomar Vihmar (Eesti Draamateater).
• Axel Hellsteniuse ja Ingvar Ambjørnseni «Elling», Ain Mäeots.
• Edward Albee «Kõik aias», Kalju Komissarov.
• Laura Cunninghami «Beautiful bodies», Jüri Lumiste.

Tants
• Adolphe Adami «Giselle», Stanislav Feco (Tšehhi).
• «Nixon», Janek Savolainen.
• «Peer Gynt», Mare Tommingas.

Muusika
• Gioachino Rossini «Abieluveksel», Taisto Noor.
• Jacques Offenbachi «Hoffmanni lood», Dmitri Bertman (Moskva).
• Olav Ehala «Lumekuninganna», Andres Dvinjaninov (Eesti Nukuteater).

Arvamus

Kui palju pidid alajuhid loobuma oma ideedest uuele hooajale mõeldes?

Aivar Mäe, Vanemuise teatri juht

Draamast üldse mitte, üks tuli isegi juurde – uued näitlejad tahavad teha uut lastetükki. Selge see, et ooperi ja balleti valdkonnas pakutakse välja ikka kõige mahukamad ja võimsamad lavastused, ja seal oli vaja natuke kärpetööd teha.

Miks pole kavas teha ühtki uut muusikali?
Kui neid on, siis on jama, ja kui ei ole, on jälle jama… Järgmise hooaja kavasse jääb «Chess». See on täiesti piisav. Eks muusikalihullus hakkab vaikselt taanduma ja väga palju menutükke on juba ka tehtud.

Milliseks kujuneb teie osalusel Vanemuise uus hooaeg?

Toomas Vavilov, Vanemuise uus muusikajuht ja peadirigent

Olen planeerinud oma hooaja selliselt, et ma saaksin Vanemuise teatri miljöösse rahulikult ja sujuvalt, tõrgete ja konfliktideta sisse elada.
Tore, et mul on siin olemas teine dirigent Lauri Sirp, kes on kogenud ooperihai ja kellega mul õnnestus hooaeg nii ära jagada, et mul jääb aega ooperiga ree peal saada. Siia tulles teadsin, et ooperispetsiifika on keeruline ja et ma õpin selle põhjalikult ära.

Kui palju leiavad uuel hooajal rakendust Vanemuise uued daamanäitlejad?

Sulev Teppart, Vanemuise uus draamajuht

Vanemuises ootab neid ees põnev hooaeg mitmes mõttes: uute lavastuste poolest ja seepärast, et nii noormeestel kui ka neiudel on tööd hooaja jooksul kõvasti. On vähe tükke, kus nad kaasa ei mängi.

Mis tundub teile endale kõige põnevam?
Minule kui draamatrupi juhile pakub väga suurt huvi, mis tuleb välja Mihhail Ugarovi lavastuses näidendist «Jooksvad kulud». Värske vene teatri tuule jõudmine Tartusse on igati õigustatud ja põhjendatud.

Kuidas edeneb Vanemuise balletitrupi vabade kohtade täitmine?

Mare Tommingas, Vanemuise balletijuht

Järgnevatel nädalatel sõidan Prahasse ja Vilniusesse ja veel kuhugi ja ootan vastuseid tantsijatelt. Mõned neist, näiteks Londonist, on ennast juba näitamas käinud.
Paar aastat tagasi käis balletitrupi komplekteerimine terve suve. Ja eks siis uuel hooajal näe, kas see trupp, kes kokku tuleb, saab parem, kui oli kaks aastat tagasi.
Kui ma tookord «Pähklipureja» jaoks truppi moodustasin, siis ilmselt paljudele siia tulnud tantsijatele ei sobinud meie teatri tööstiil. Oli palju lahkujaid. Iga noor tantsija, kes lõpetab kooli, ei saa alati aru, kui suur koormus ja vastutus teda ees ootab.

08.05.2006